23:11 / 13.11.2019

101 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI w Zwoleniu. Występ patriotyczny pt. WOLNA NIEPODLEGŁA.

© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic


Oficjalna uroczystość 101 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęła się mszą św. odprawioną za Ojczyznę w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się przed pomnik Nieznanego Żołnierza, przy którym nastąpiło odegranie hymnu państwowego, przystąpiono do złożenia wiązanek kwiatów z udziałem Pocztów Sztandarowych i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Wiązanki kwiatów składali między innymi: samorządowcy z gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii politycznych oraz instytucji i placówek oświatowych działających na terenie Gminy Zwoleń.© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic    Uroczystości przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia, który przypomniał rys historyczny wydarzeń sprzed 101 lat .


© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic   Okolicznościowe przemówienie Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia

-Zebraliśmy się tu, po to, aby oddać hołd twórcom i obrońcom odrodzonego w listopadzie 1918 roku Państwa Polskiego. Aby dać świadectwo naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków. Tym wszystkim którzy walczyli i trudzili się w służbie Ojczyźnie, winni jesteśmy pamięć i najwyższe uznanie. Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Wobec Polaków którzy w walce poświęcili to co, najcenniejsze dla każdego człowieka, oddali swoje życie za miłość do kraju i za wiarę w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne Państwo, godło, flagę, hymn i własny język. Mamy także instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim. – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima - Miesiąc listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy jednak myśleć także o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Musimy wiedzieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że wolność trzeba umacniać w procesie codziennego życia. Każdy z nas musi być oddany Ojczyźnie, to oddanie musi być ponad podziałami, wszelkimi sporami i kłótniami. Każdy spór musi biec ku dialogowi i szukaniu płaszczyzny porozumienia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie budować bardzo silne Państwo, takie którego nigdy nie uda się złamać, zburzyć, a tym samym wymazać z mapy. – dodał burmistrz.

Następnie uroczystości przeniosły się do kina „Świt”, gdzie o godzinie 12.00 odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".
Przybyłych gości powitała Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.


© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic  Program patriotycznym pt. "WOLNA NIEPODLEGŁA" 

-Dzisiaj 11 łistopada w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie o godz. 12 w południe zabrzmiał 'Mazurek Dąbrowskiego" W akcję, Niepodległa do hymnu włączyło się nasze miasto Zwoleń. Pokazując, że jesteśmy jedną wielką  biało-czerwoną rodziną. mówiła Anna Wieczerzyńska -Narodowe Święto Niepodległości to dla polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, wiary i zwycięstwa. W imieniu burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy organizatora obchodów i swoim własnym bardzo serdecznie witam wszystkich przybyłych gości między innymi: Stefana Bernaciaka - Starosta Zwoleński, Waldemara Urbańskiego -Wicestarosta Zwoleński, Stanisława Bartosiewicza, z-ca Przewodniczącego Rady Powiatu w Zwoleniu wraz z Radnymi Rady Powiatu w Zwoleniu, Członków Zarządu Powiatu: Jerzego Krzemionka, Andrzeja Skorka, Mirosława Chołuja, Arkadiusza Sulimę - Burmistrza Zwolenia, Grzegorza Molendowskiego -Zastępcy burmistrza Zwolenia, Pawła Sobieszeka - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zwoleniu wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Zwoleniu, Bogusławę Jaworską - Burmistrza Zwolenia 3 kadencji, przewodnicząca TMMZ, Ks. Bernarda Kasprzyckiego - proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego  w Zwoleniu, służby mundurowe.....,.

Następnie Grzegorz Molendowski odczytał list skierowany do Burmistrza Zwolenia od posła RP Dariusza Bąka.
 

© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic  Grzegorz Molendowski

W części artystycznej z program patriotycznym pt. "WOLNA NIEPODLEGŁA" wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu.


© Obiektywnie.info.pl#Adam Dziedzic  NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA występ uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych

Na zakończenie młodym artystom za występ podziękował Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Podziękowania i symboliczne kwiaty otrzymali również opiekunowie i nauczyciele uczniów.


Obchody w Zwoleniu rozpoczęły się w piątek 8 listopada czwartym Biegiem Niepodległości. Po raz piąty został także zorganizowany Marsz Niepodległości. Ulicami Zwolenia z biało-czerwonymi flagami przemaszerowała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły. Odzyskanie Niepodległości przez Polskę uczciła również Grupa Rowerowa Zwoleń, o której pisaliśmy wcześniejszym artykule.

 


© Obiektywnie.info.pl#Elżbieta Nowakowska  Grupa Rowerowa Zwoleń wraz z włodarzami Miasta Zwolenia oddali hołd Legionistom w Laskach.

Adam Dziedzic