03:01 / 18.01.2020

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zwoleniu

 ©obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic/Gosia Lepa/ Mira Greg

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjechał do Zwolenia 17 stycznia 2020 roku, by spotkać się z mieszkańcami miasta, gminy Zwolenia oraz powiatu zwoleńskiego.

Wizyta prezydenta w Zwoleniu rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych na zwoleńskim cmentarzu. 

©obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa  ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZY POMNIKU ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH NA ZWOLEŃSKIM CMENTARZU

Przed rozpoczęciem spotkania z mieszkańcami, głowa państwa uczestniczyła w spotkaniu z władzami miasta, gminy i starostwa.


©obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa©obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa

Następnie w hali Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, rozpoczęło się spotkanie z mieszkańcami. Przybyli na nie między innymi: posłowie Prawa i Sprawiedliwości, samorządowcy ze Zwolenia i powiatu, przybyli mieszkańcy.

Młodzieżowy Zespół Wokalny z Domu Kultury w Zwoleniu oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia na początku spotkania odegrała Hymn Państwowy, a także zadbała o oprawę artystyczną wydarzenia. 


©obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Po odegraniu Hymnu Państwowego głos zabrał gospodarz Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia, który powitał Andrzeja Dudę prezydenta RP©obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic    POWITANIE PREZYDENTA RP PODCZAS WIZYTY W ZWOLENIU.

- Jest mi niezmiernie miło, że zechciał pan przyjąć moje zaproszenie do przyjechania do naszego miasta. Dla nas wszystkich jest to wyjątkowe wydarzenie, kiedy to głowa państwa zaszczyca nas swoją obecnością i osobiście posłuchać o bogatej historii Zwolenia - mówił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął swoje przemówienie od krótkiego rysu historycznego Zwolenia, wspomniał o bogatej historii Zwolenia, wyrażając swoje poparcie dla planów rozwojowych gminy.©obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic    ZWOLEŃ KOLEBKĄ POLSKOŚCI - PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY, PREZYDENTA RP PODCZAS WIZYTY W ZWOLENIU.

- Historia Zwolenia jest bardzo długa, jedna z najdłuższych na terenie naszego kraju. Spośród wszystkich śladów osadnictwa, te odnalezione na ziemi zwoleńskiej są jednymi z najstarszych. Zwoleń znajdował się bowiem na ważnym szlaku handlowym i komunikacyjnym. Jednak to, co najbardziej chcę podkreślić to fakt, Zwoleń zawsze był miastem polskim, w którym zawsze było polskie serce i polskie korzenie - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że Zwoleń był i wciąż jest miastem ceniącym wartości patriotyczne -Można mówić o Zwoleniu jako o mieście patriotów i mieście ludzi, którzy Polskę i polskość zawsze mieli w sercu. Walczyli w Powstaniu Kościuszkowskim, Listopadowym, Styczniowym. Mieszkańcy zawsze wspierali powstańców bo istnienie Polski było dla nich bardzo ważne. Dlatego też zaraz po upadku Powstania Styczniowego car odebrał Zwoleniowi prawa miejskie, które udało się odzyskać dopiero wtedy, gdy Polska wróciła na mapę Europy - dodawał Andrzej Duda.

Prezydent pochwalił również powstały w Zwoleniu Dzienny Dom Seniora. Wspomniał też, że planowane są podobne rozwiązanie na szczeblu krajowym oraz projekt budowy nowego stadionu.

Następnie prezydent między innymi mówił o służbie zdrowia.

-Tworzymy w tej chwili narodową strategię onkologiczną. To jeden z najważniejszych programów naprawy i budowy na przyszłość polskiego systemu ochrony zdrowia. - To będzie też  element opieki nad seniorami, - mówił Andrzej Duda - Mam nadzieję, że uda nam się razem z panem ministrem zdrowia ogłosić ten program stosownie do ustawy, która została opracowana u mnie w kancelarii, złożona przeze mnie do laski marszałkowskiej, przyjęta przez Sejm i dziś wypełniana jest, wspólnie przez Kancelarię Prezydenta i Ministerstwa Zdrowia, strategią onkologiczną,....

Andrzej Duda podczas spotkania poruszył również także temat polskiego wymiaru sprawiedliwości i potrzebę zreformowania sądów.

- Nie może być sprawiedliwego państwa, jeśli nie będzie odpowiedzialności wśród sędziów. Do dzisiaj w wymiarze sprawiedliwości zasiadają osoby, które służyły poprzedniemu systemowi. Próbują one wmówić wszystkim, że jedyny dopuszczalny system to taki, w którym to sędziowie powołują się w swoim wewnętrznym gronie - mówił prezydent podkreślając jednocześnie, że to on mianuje przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. ©obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Andrzej Duda mówił również o fakcie, że to sędziowie odpowiadają za postrzeganie wymiaru sprawiedliwości wśród obywateli, oraz że istnieją oni dla społeczeństwa, a nie odwrotnie.

- Sędziowie powinni spojrzeć na siebie i strukturę, którą tworzą - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda odniósł się również do wizyty Komisji Weneckiej i innych zagranicznych głosów dotyczących reformy sądownictwa realizowanej przez rządy Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie będą nam w innych krajach w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - mówił prezydent.

W dalszej części wystąpienia, Prezydent zwrócił się bezpośrednio do uczestniczących w spotkaniu. -Proszę państwa, byście na to zwracali uwagę. Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy na wszystkie sposoby odebrać. Nie pozwólmy na to, aby inni decydowali za nas. My Polacy mamy prawo sami decydować o sobie i o swoich prawach....

-Tu jest Unia Europejska, Tak oczywiście. I bardzo się  Cieszymy, że jest. Ale przede wszystkim tu jest Polska stwierdził prezydent.

 

©obiektywnie.info.pl /Gosia Lepa