10:09 / 06.09.2020

Narodowe Czytanie BALLADYNY w ogrodach Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwoleniu

©ObiektywnieTV

W sobotę 5 września o godzinie 9 w przepięknych ogrodach Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwoleniu odbyło się Narodowe Czytanie "Balladyny" Słowackiego.


©ObiektywnieTV


©ObiektywnieTV


©ObiektywnieTV
W interpretacji 25 mieszkańców Zwolenia mogliśmy usłyszeć lekturę dramatu "Balladyna" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP.

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Uczestników wydarzenia powitała Ewa Kulińska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zwoleniu -Serdecznie witam Szanownych Państwa! Was Droga Młodzieży, Kochane Dzieci! na dzisiejszej dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania, a w naszym mieście na ósmej. Pani Ewa Kulińska szczególnie gorąco powitała gospodarzy powiatu, włodarzy miasta oraz wszystkich zgromadzonych na tym wydarzeniu.

Mieszkańcy Zwolenia czytali utwór "BALLADYNA" J. Słowackiego adaptacji stworzonej na tę okazję przez Bartosza Pietrzyka, aktora, reżysera, instruktora teatru Domu Kultury w Zwoleniu, recytatora, lektora, któremu złożył podziękowania Arkadiusz Sulima.


©ObiektywnieTV


©ObiektywnieTV


©ObiektywnieTV
Sobotnia odsłona stała się również okazją i tradycyjnie przystąpiono do wręczenia dyplomów i nagród, najlepszym czytelnikom 20 edycji wakacyjnego konkursu "Najlepszy Czytelnik Lata 2020 roku".
Lauretami tegorocznego wakacyjnego konkursu zostali:

W bibliotece w Zwoleniu 
 Maja Nędzi - 1 miejsce, Anna Nakoneczna - 2 miejsce, Lena Nakoneczna 3 miejsce. Wyróżnienia przyznano dla: Liliany Putowskiej, Nadii Putowskiej, Mai Gosiewskiej i Zofii Gębczyk.


©ObiektywnieTV
W bibliotece w Jasieńcu

Adam Ciecieląg - 1 miejce, ex aequo 2 miejsce Anna Ciecieląg, Aleksandra Ciecieląg, 3 miejsce Małgorata Getler. Wyróżnienie przyznano dla Weroniki Bielec.


©ObiektywnieTV
W bibliotece w Strykowicach

Krzysztof Skawiński 1 miejsce, Adam Krawiec 2 miejsce, Zuzanna Rogala 3 miejsce.


©ObiektywnieTV
W bibliotece w Sycynie

Jakub Domagała 1 miejsce, Kacper Stępień 2 miejce, Lena Weronetzki 3 miejsce.


©ObiektywnieTV
Wręczenia nagród dokonali: Arkadiusz Sulima, Burmistrz Zwolenia i Bogusława Jaworska, Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia.


©ObiektywnieTV
"Balladyna" -to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.



"Balladyna" czytana była także za granicą m.in. w Rosji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech a także w tak egzotycznych miejscach jak Pekin czy Nowa Zelandia.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.