©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
W dniu 27 sierpnia 2021 roku na Placu Corazziego przed Urzędem Miasta, o 20.00 wystartował Ogólnopolski Konkurs dla Projektantów mody, ubioru, galanterii i obuwia, który jest samodzielną imprezą prezentującą możliwości twórcze debiutujących twórców.
Konkurs adresowany jest do projektantów, przedstawiających kolekcje autorskie, nie wdrożone do produkcji masowej. To jeden z prestiżowych konkursów w Polsce, który zainicjowaliśmy w roku 2012 i już po pierwszej edycji zyskaliśmy bardzo dobry odbiór w środowisku oraz partnerstwo Międzynarodowych Targów Poznańskich Mody Fashion Fair, jak również patronat branżowych pism ogólnopolskich. Od początku powstania głównym organizatorem konkursu jest Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, zaś Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomia
Podczas GALI FINAŁOWEJ RADOM FASHION SHOW 2021 odbył się pokaz gościnny:
SJOFNE - Sylwii Macioły
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV pokaz gościnny- SJOFNE - Sylwii Macioły
koncert muzyczny: Mateusza Ziółko z zespołem
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV Koncert muzyczny Mateusz Ziółko z zespołem.
prezentacja nagrodzonych kolekcji konkursowych oraz wręczenie nagród.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV od lewej Beata Drozdowska, Mateusz Szymkowiak
Galę poprowadził po raz kolejny Mateusz Szymkowiak
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV Mateusz Szymkowiak
Nagrodę publiczności otrzymała Angelika Ożdżyńska za kolekcję „LAMFEI”
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV od lewej Angelika Ożdżyńska, Beata Drozdowska, Mateusz Szymkowiak
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV Pokaz kolekcji „LAMFEI”
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV Pokaz kolekcji „LAMFEI”
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV Pokaz kolekcji „LAMFEI”
Dwie pierwsze równorzędne nagrody trafiły na ręce Anny Nowak - Curyło za kolekcję „UNDER PRESSURE” oraz Eweliny Szymańskiej - kolekcja „WONDERER”.
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa: komisja jury oceniała kolekcje za pośrednictwem internetu oraz obrad online. Dokonała oceny i wybrała laureatów, którym przyznała nagrody.
Odbyły się burzliwe obrady Jury Radom Fashion Show 2021, burzliwe ponieważ poziom zgłoszonych kolekcji był bardzo wysoki, a wybór trudny.
Jury w składzie: Beata Drozdowska, Joanna Szymańska, Hanna Wojdała - Markowska, Lidia Przybylska, Dorota Sak, Zofia de Ines i Wojciech Bokłago de Bof, wybrali najlepsze kolekcje, które można było zobaczyć na żywo, podczas gali finałowej 27 sierpnia, godz. 20.00 na Placu Corazziego w Radomiu.
W tym roku poprzez internet prezentowane były wszystkie kolekcje zakwalifikowane do konkursu tj. 22 zgłoszenia z różnych obszarów Polski:
Kolekcja „REFLECTION” Joanny Zontek - Główną inspiracją do stworzenia kolekcji były odbicia światła ukazujące się na wodzie oraz kultura starożytnej Grecji.
Kolekcja „WONDERER” Eweliny Szymańskiej - „Wanderer” jest inspirowana moją podróżą po Maroko, którą odbyłam tuż przed pandemią.
Kolekcja „DOES IT SUIT YOU? ”Grzegorz Raubo - „Does it suit you?” to kolekcja eleganckiej mody męskiej. Zainspirowana ćmami z gatunku krępak nabrzozak, wykonana w całości z materiałów z drugiego obiegu.
Kolekcja "SMUTEK AROGANCJI" - „SADLESS OFF ARROGANCE” Klaudii Przewoźniak - Jest to kolekcja inspirowana naturą i żywiołami. Jej pięknem i monumentalnością. Jest upomnieniem dla ludzi i hołdem dla natury.
Kolekcja "Identity" Mai Pilarek - Kolekcja jest efektem rozważań na temat roli ubioru, jego wpływu na to, jak postrzegamy siebie i jakie komunikaty wysyłamy innym. Inspiracją były dla mnie dwie grupy, u których strój pełni szczególną rolę: boliwijskie Cholity i pochodzący z Konga sapeurs.
Kolekcja „SLEEPWALKING” - Barbary Piekut. Kolekcja „Sleepwalking” powstała w dziwnych, niepewnych czasach, kiedy to moda wieczorowa niemal to całkowicie została wyparta przez dres, a świat jaki znaliśmy zmieniał się naszych oczach.
Kolekcja „LAMFEI” Angeliki Ożdżyńskiej. Urok – tajemnica – blask. Kolekcja jest ukłon w stronę kobiecego piękna. Zaproszenie do świata subtelności i tajemnicy kobiecego umysłu.
Kolekcja „CELESTIAL BODIES” Justyny Nurek - Kolekcja inspirowana jest walorami estetycznymi ciał niebieskich w układzie słonecznym. Składa się̨ z ośmiu sylwetek, każda nawiązuje do określonej planety lub gwiazdy tego układu.
Kolekcja „UNDER PRESSURE” Anny Nowak-Curyło - Kolekcja nawiązuje do największego grzechu współczesnej cywilizacji – życia pod nieustanną presją. Złożone warstwowe projekty, monumentalna sylwetka, kieszenie i aplikacje- poprzez 3 męskich sylwetek redefiniuje wizerunek nowoczesnego mężczyzny.
Kolekcja „IMAGO” Julii Masłosz - Imago to ostatnie stadium metamorfozy owada, podczas którego dochodzi do całkowitej zmiany jego wyglądu. Proces ten zachodzi w wytworzonym przez owada kokonie, który stanowi swoistą przestrzeń, oddzielającą go od świata zewnętrznego.
Kolekcja „UNTOUCHED” Kamili Majki - Kolekcja oparta jest na relacji Moda – Muzyka. Jest próbą translacji elementów muzycznych na język ubioru, przy jednoczesnej osobistej interpretacji projektantki.
Kolekcja „UNERST” Anety Łąckiej - Gdyby emocje były ludźmi, co włożyłby na siebie niepokój? Kolekcja zrodzona z uczucia. Damskie sylwetki oparte o klasyczne formy z nutą intrygi.
Kolekcja „POLISH (CALIFORNIA) DREAM” Wiktorii Łaskawiec - Kolekcja „Polish (California) Dream" to opowieść o polskim społeczeństwie lat 70. XX w., zafascynowanym obietnicą sławy, luksusu i rozrywki nowej krainy szczęścia - Stanów Zjednoczonych (zjawisko określane w psychologii jako kalifornijski sen).
Kolekcja „CRYSTAL” Kovalowe – Eweliny Kowal, Justyny Walczak - Kolekcja „Crystal” przedstawia silną kobieca sylwetkę, poprzez mocny akcent kolorystycznych oraz awangardową konstrukcję. Duet Kovalowe ukazuje innowacyjną metodę plisowania – plisy farbowane grzbietowo na kolor różowy oraz kobaltowy.
Kolekcja „WITRAŻE GOTYCKIE” Huberta Kluge - Inspiracją przy tworzeniu kolekcji były witraże gotyckie, maswerk oraz rozety. Ostateczny wpływ na wygląd realizacji miały gotyckie formy
Kolekcja LUNULA Klaudii Klimas - Lunula - nazwa kolekcji bierze się z symboliki słowiańskiej i oznacza, że księżyc był kobietą, piękną, olśniewającą blaskiem, ciekawą, ale też zmienną.
Kolekcja „KONKLUZJA” Jakuba Kępki - Kolekcja 6 sylwetek, którą stworzyłem z użyciem wszystkich prac modowych w przeciągu 2 lat nauki, jest to kolekcja dyplomowa.
Kolekcja „NOCE I DNIE” Mateusza Jagodzińskiego - Kolekcja inspirowana filmem „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. Ubrania nawiązują formami do estetyki scenografii, kostiumów oraz klimatu dzieła audiowizualnego.
Kolekcja „OK BOOMER” Anny Hasiak - OK BOOMER to kolekcja ubiorów damskich przeznaczona na sezon A/W 2020/2021 składająca się z 14 sylwetek, których elementy można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Główną inspiracją do stworzenia kolekcji było przenikanie się pokoleń we współczesnym społeczeństwie i wpływ, jaki ma to zjawisko na kształtowanie otaczającej rzeczywistości.
Kolekcja „EMOTIONS” Magdaleny Czamary - Świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze emocje. To jakimi kolorami się otaczamy, często odzwierciedla naszą osobowość.
Kolekcja „SEARCH FOR PARADISE” Marleny Czak - Kolekcja „Search for paradise” podobnie jak poprzednie jest ściśle związana z tematem transgresji i egzotyki wyobraźni. Tym razem inspiracja rodzi się z podziwu dla Paula Gaugina, który u szczytu talentu udaje się na wyprawę by w dalekim kraju i we własnej naturze szukać nowych sił.
Kolekcja „KOKO” Agaty Bandery – Gryz - unikatowa kolekcja ubiorów i akcesoriów dla kobiet.
Moją inspiracją przy pracy nad kolekcją była twórczość Joana Miró. Na styl artysty składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka.
Podczas Gali Konkursu zostały zaprezentowane kolekcje nagrodzone.