14:08 / 28.08.2021

Za nami - Gala Finałowa RADOM FASHION SHOW 2021.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu 27 sierpnia 2021 roku na Placu Corazziego przed Urzędem Miasta, o 20.00 wystartował Ogólnopolski Konkurs dla Projektantów mody, ubioru, galanterii i obuwia, który jest samodzielną imprezą prezentującą możliwości twórcze debiutujących twórców. 

Konkurs adresowany jest do projektantów, przedstawiających kolekcje autorskie, nie wdrożone do produkcji masowej. To jeden z prestiżowych konkursów w Polsce, który zainicjowaliśmy w roku 2012 i już po pierwszej edycji zyskaliśmy bardzo dobry odbiór w środowisku oraz partnerstwo Międzynarodowych Targów Poznańskich Mody Fashion Fair, jak również patronat branżowych pism ogólnopolskich. Od początku powstania głównym organizatorem konkursu jest  Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, zaś Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Radomia

Podczas GALI FINAŁOWEJ RADOM FASHION SHOW 2021 odbył się pokaz gościnny:

SJOFNE - Sylwii Macioły


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                pokaz gościnny- SJOFNE - Sylwii Macioły

koncert muzyczny: Mateusza Ziółko z zespołem


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                Koncert muzyczny Mateusz Ziółko z zespołem.

prezentacja nagrodzonych kolekcji konkursowych oraz wręczenie nagród.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV               od lewej Beata Drozdowska, Mateusz Szymkowiak

Galę poprowadził po raz kolejny Mateusz Szymkowiak
   

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                 Mateusz Szymkowiak

Nagrodę publiczności otrzymała Angelika Ożdżyńska za kolekcję „LAMFEI


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                 od lewej Angelika Ożdżyńska, Beata Drozdowska, Mateusz Szymkowiak©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Pokaz kolekcji „LAMFEI


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV          Pokaz kolekcji „LAMFEI


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV          Pokaz kolekcji „LAMFEI

Dwie pierwsze równorzędne nagrody trafiły na ręce Anny Nowak - Curyło za kolekcję „UNDER PRESSURE” oraz Eweliny Szymańskiej - kolekcja „WONDERER”.

Modelki przygotowała Emilia Wróbel, a o makijaże modelek zadbała Sylwia Wrochna
 
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa: komisja jury oceniała kolekcje za pośrednictwem internetu oraz obrad online.  Dokonała oceny i wybrała laureatów, którym przyznała nagrody. 

Odbyły się burzliwe obrady Jury Radom Fashion Show 2021, burzliwe ponieważ poziom zgłoszonych kolekcji był bardzo wysoki, a wybór trudny.

Jury w składzie

Beata Drozdowska, Joanna Szymańska, Hanna Wojdała - Markowska, Lidia Przybylska, Dorota Sak, Zofia de Ines i Wojciech Bokłago de Bof, wybrali najlepsze kolekcje, które można było zobaczyć  na żywo, podczas gali finałowej 27 sierpnia, godz. 20.00 na Placu Corazziego w Radomiu.


W tym roku poprzez internet prezentowane były wszystkie kolekcje zakwalifikowane do konkursu tj. 22 zgłoszenia z różnych obszarów Polski:

Kolekcja „REFLECTION” Joanny ZontekGłówną inspiracją do stworzenia kolekcji były odbicia światła ukazujące się na wodzie oraz kultura starożytnej Grecji. 

Kolekcja „WONDERER” Eweliny Szymańskiej - „Wanderer” jest inspirowana moją podróżą po Maroko, którą odbyłam tuż przed pandemią.
Kolekcja „DOES IT SUIT YOU?Grzegorz Raubo„Does it suit you?” to kolekcja eleganckiej mody męskiej. Zainspirowana ćmami z gatunku krępak nabrzozak, wykonana w całości z materiałów z drugiego obiegu.

Kolekcja "SMUTEK AROGANCJI" - „SADLESS OFF ARROGANCE” Klaudii Przewoźniak - Jest to kolekcja inspirowana naturą i żywiołami. Jej pięknem i monumentalnością. Jest upomnieniem dla ludzi i hołdem dla natury.

Kolekcja "Identity" Mai Pilarek - Kolekcja jest efektem rozważań na temat roli ubioru, jego wpływu na to, jak postrzegamy siebie i jakie komunikaty wysyłamy innym. Inspiracją były dla mnie dwie grupy, u których strój pełni szczególną rolę: boliwijskie Cholity i pochodzący z Konga sapeurs.

Kolekcja „SLEEPWALKING” - Barbary Piekut.   Kolekcja „Sleepwalking” powstała w dziwnych, niepewnych czasach, kiedy to moda wieczorowa niemal to całkowicie została wyparta przez dres, a świat jaki znaliśmy zmieniał się naszych oczach.

Kolekcja „LAMFEI” Angeliki Ożdżyńskiej.  Urok – tajemnica – blask. Kolekcja jest ukłon w stronę kobiecego piękna. Zaproszenie do świata subtelności i tajemnicy kobiecego umysłu.

Kolekcja „CELESTIAL BODIES” Justyny Nurek - Kolekcja inspirowana jest walorami estetycznymi ciał niebieskich w układzie słonecznym. Składa się̨ z ośmiu sylwetek, każda nawiązuje do określonej planety lub gwiazdy tego układu. 

Kolekcja „UNDER PRESSURE” Anny Nowak-Curyło - Kolekcja nawiązuje do największego grzechu współczesnej cywilizacji – życia pod nieustanną presją. Złożone warstwowe projekty, monumentalna sylwetka, kieszenie i aplikacje- poprzez 3 męskich sylwetek redefiniuje wizerunek nowoczesnego mężczyzny.

Kolekcja „IMAGO” Julii Masłosz  -  Imago to ostatnie stadium metamorfozy owada, podczas którego dochodzi do całkowitej zmiany jego wyglądu. Proces ten zachodzi w wytworzonym przez owada kokonie, który stanowi swoistą przestrzeń, oddzielającą go od świata zewnętrznego.

Kolekcja „UNTOUCHED” Kamili Majki - Kolekcja oparta jest na relacji Moda – Muzyka. Jest próbą translacji elementów muzycznych  na język ubioru, przy jednoczesnej osobistej interpretacji projektantki. 

Kolekcja „UNERST” Anety Łąckiej - Gdyby emocje były ludźmi, co włożyłby na siebie niepokój? Kolekcja zrodzona z uczucia. Damskie sylwetki oparte o klasyczne formy z nutą intrygi.

Kolekcja „POLISH (CALIFORNIA) DREAM” Wiktorii ŁaskawiecKolekcja „Polish (California) Dream" to opowieść o polskim społeczeństwie lat 70. XX w., zafascynowanym obietnicą sławy, luksusu i rozrywki nowej krainy szczęścia - Stanów  Zjednoczonych (zjawisko określane w psychologii jako kalifornijski sen). 

Kolekcja „CRYSTAL” Kovalowe – Eweliny Kowal, Justyny Walczak  - Kolekcja „Crystal”  przedstawia silną kobieca sylwetkę, poprzez mocny akcent kolorystycznych oraz awangardową konstrukcję. Duet Kovalowe ukazuje innowacyjną metodę plisowania – plisy farbowane grzbietowo na kolor różowy oraz kobaltowy. 

Kolekcja „WITRAŻE GOTYCKIE” Huberta Kluge  - Inspiracją przy tworzeniu kolekcji były witraże gotyckie, maswerk oraz rozety. Ostateczny wpływ na wygląd realizacji miały gotyckie formy 

Kolekcja LUNULA Klaudii Klimas - Lunula - nazwa kolekcji bierze się z symboliki słowiańskiej i oznacza, że księżyc był kobietą, piękną, olśniewającą blaskiem, ciekawą, ale też zmienną.

Kolekcja „KONKLUZJA” Jakuba Kępki Kolekcja 6 sylwetek, którą stworzyłem z użyciem wszystkich prac modowych w przeciągu 2 lat nauki, jest to kolekcja dyplomowa.

Kolekcja „NOCE I DNIE” Mateusza Jagodzińskiego - Kolekcja inspirowana filmem „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. Ubrania nawiązują formami do estetyki scenografii, kostiumów oraz klimatu dzieła audiowizualnego.

Kolekcja „OK BOOMER” Anny Hasiak - OK BOOMER to kolekcja ubiorów damskich przeznaczona na sezon A/W 2020/2021 składająca się z 14 sylwetek, których elementy można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Główną inspiracją do stworzenia kolekcji było przenikanie się pokoleń we współczesnym społeczeństwie i wpływ, jaki ma to zjawisko na kształtowanie otaczającej rzeczywistości. 

Kolekcja „EMOTIONS” Magdaleny Czamary - Świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze emocje. To jakimi kolorami się otaczamy, często odzwierciedla naszą osobowość.

Kolekcja „SEARCH FOR PARADISE” Marleny Czak  - Kolekcja „Search for paradise” podobnie jak poprzednie jest ściśle związana z tematem transgresji i egzotyki wyobraźni. Tym razem inspiracja rodzi się z podziwu dla Paula Gaugina, który u szczytu talentu udaje się na wyprawę by w dalekim kraju i we własnej naturze szukać nowych sił.

Kolekcja „KOKO” Agaty Bandery – Gryz  - unikatowa kolekcja ubiorów i akcesoriów dla kobiet.
Moją inspiracją przy pracy nad kolekcją była twórczość Joana Miró. Na styl artysty składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka. 

Podczas Gali Konkursu zostały zaprezentowane kolekcje nagrodzone.