©Barbara Pikiewicz
©Barbara Pikiewicz
Artystyczne i inwestycyjne plany Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
©Barbara Pikiewicz
Na
pierwsze w tym roku kalendarzowym wydarzenie artystyczne zaprosiło
21 stycznia br. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W recitalu
„Projekt Koffta” wystąpiła Aneta Todorczuk, akompaniował
Michał Lamża.
Obok Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, Janusz Kofta był najsłynniejszym i najbardziej utalentowanym polskim poetą piosenki. Wiele utworów z jego tekstami stało się ponadczasowymi przebojami, do dziś inspirującymi młode pokolenie muzyków. Na stałe zapisały się w historii polskiej piosenki takie utwory jak: „Jej portret”, „Z Tobą chcę oglądać świat”, „Do łezki łezka” czy „Samba przed rozstaniem”.
Niektóre z nich w nowej, ciekawej aranżacji usłyszała licznie zgromadzona publiczność niedzielnego koncertu we Wsoli. Aneta Todorczuk – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, najwyraźniej zafascynowana osobowością twórczą Jonasza Kofty, przypomniała zarówno znane przeboje artysty, jak i sięgnęła do mnie popularnych, acz pięknych piosenek „z kobiecej szuflady”. Dzieliła się przy tym z uczestnikami koncertu anegdotami, które usłyszała od przyjaciół i żony Kofty, m.in. w związku z pracą nad płytą „Projekt Koffta” z gościnnym udziałem Czesława Mozila, która ukazała w 2016 r.
Nie po raz pierwszy liczba chętnych, którzy wybrali się do Wsoli, przekroczyła możliwości lokalowe lubianego Muzeum. Nie obyło się bez dostawek krzeseł. Tym bardziej więc cieszy rychła perspektywa rozbudowy placówki.
©Barbara Pikiewicz
Na terenie parku powstaną dwa nowe budynki: administracyjno - muzealne ze stanowiskami postojowymi i infrastrukturą techniczną. Wybudowane obiekty będą łączyły tradycję z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, z zachowaniem wymogów ekologii. Inwestycja będzie kosztowała ponad 12, 5 mln złotych. Wydatek sfinansuje samorząd woj. mazowieckiego.
Jak informuje Ewa Witkowska, zastępca kierownika Muzeum Witolda Gombrowicza, nowe budynki powstaną w pobliżu bramy wjazdowej, w przestrzeni po rozebranych zabudowaniach gospodarczych. Będą nawiązywały do dawnej zabudowy folwarcznej.
W mniejszym obiekcie znajdą siedziby portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy, a poddasze będzie pełniło funkcję magazynową.
Drugi, większy budynek też będzie parterowy z poddaszem użytkowym, ale o znacznie większej powierzchni – ponad 620 m.kw. Tutaj na parterze będzie mieściła się wielofunkcyjna sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem, szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze (garaż, warsztat i kotłownia). Na poddaszu zaplanowana jest przestrzeń ekspozycyjno-wystawiennicza, sala konferencyjna, skomputeryzowana czytelnię i biblioteka. Znajdą się tutaj także pokoje do pracy oraz pomieszczenia socjalne.
Projekt przewiduje wydzielenie dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym. W myślą o ochronie środowiska oraz zmniejszeniu kosztów utrzymania, Muzeum planuje wykorzystywać odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.
W planach jest także rewitalizacja parku, w tym urządzenie trawników i łąk kwietnych, posadzenie ok. 200 drzew, przebudowa alei głównej, budowa nowych alejek z oświetleniem i ustawienie altan.
Kolejne wydarzenie artystyczne we Wsoli już w najbliższy weekend. Tym razem gościem placówki będzie wybitny historyk literatury, prof. Ryszard Koziołek.
Barbara Pikiewicz