19:11 / 09.11.2023

Fragment radomskiego Starego Miasta ucywilizowany

©Barbara Pikiewicz


©Barbara Pikiewicz

Fragment radomskiego Starego Miasta ucywilizowany

Jeszcze rok temu teren ten był nieprzyjemną dla przechodniów chaszczą, którą strach było przejść nawet w biały dzień. Było to również dzikie wysypisko śmieci dla wielu skracających sobie drogę między ul. Okulickiego a Św. Wacława i Staromiejską. 

Upór mieszkańców ul. Piwnej i Zgodnej, ale też determinacja władz miasta, by znaleźć fundusze na podjęcie prac, opłacał się. W ciągu kilkunastu miesięcy ten fragment Starego Miasta zmienił się nie do poznania. 


©Barbara Pikiewicz

Powstały nowe jezdnie i chodniki wraz z infrastrukturą komunalną, czyli kanalizacją i oświetleniem. Przybyło około 100 miejsc parkingowych, z których już korzystają mieszkańcy, ale też np. petenci pobliskiego Sanepidu. Na wiosnę zrobi się tu zielono i kolorowo. W ramach inwestycji zostało posadzonych ponad 5 tys. drzew i krzewów, w tym popularne w naszym mieście róże marathon. Roślinność upiększy przy okazji sąsiednie  Miasto Kazimierzowskie oraz fragment ul. Wałowej.


©Barbara Pikiewicz

Przede wszystkim jednak z nawierzchni ulic Piwnej i Zgodnej zniknęły popękane, krzywe płyty betonowe.  Rozbudowana w ramach inwestycji ul. Zgodna jest obecnie przedłużona i połączona z ul. Staromiejską. Dzięki temu zmotoryzowani mieszkańcy zyskali nową możliwość wyjazdu w kierunku śródmieścia. Na ten odcinek zadania miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ok. 60 proc. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Ostateczny odbiór prac odbył się 6 listopada.  Koszt zadania wyniósł około 6,4 mln zł. 

pik/