16:12 / 22.12.2023

Elektrownię - czeka rozbudowa

© Archiwum MCSW


© Archiwum MCSW

Elektrownię - czeka rozbudowa

Przed wojną był tu wytwarzany prąd dla całego miasta, również dla powojennego pokolenia miejsce to kojarzy się jednoznacznie z elektrownią i ciepłownią. Współcześnie, w dużej mierze za namową Honorowego Obywatela Radomia, Andrzeja Wajdy, „Elektrownia” u zbiegu ulic Traugutta i Kopernika w nieco zmienionej bryle architektonicznej zyskała nową formę działalności. Od 2005 r. jest liczącą się na kulturalnej mapie Mazowsza instytucją promującą sztukę współczesną.

Tym bardziej cieszy perspektywa rozbudowy „Elektrowni”. Wkrótce placówce przybędzie ponad 3 700 metrów kwadratowych powierzchni. Kilka dni temu w imieniu władz samorządu mazowieckiego wicemarszałek Rafał Rajkowski podpisał akt notarialny zakupu od prywatnych właścicieli sąsiedniej działki przy ul. Kopernika.


© Archiwum MCSW

Jak wyjaśnił dyrektor MCSW „Elektrownia” Włodzimierz Pujanek, pozyskany teren nie przylega bezpośrednio do „Elektrowni”. Jednak umożliwi komunikację z przestrzenią, którą placówka chce dzierżawić od PGE. Ponadto na zakupionej działce powstaną nowe miejsca wystawiennicze, sale edukacyjne, magazyny dzieł sztuki, pracownia fotograficzna i biura. Wybudowany kompleks zostanie połączony z obecnym budynkiem Elektrowni. Powstaną specjalne kładki dla na ul. Traugutta.

Radomska „Elektrownia” od początku istnienia powiększa swoje zbiory. Obecna powierzchnia ogranicza działalność placówki zarówno pod względem gromadzenia dzieł, jak i organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy. Wiele dzieł współczesnych artystów przechowywanych jest w magazynie, zamiast trafiać na sale ekspozycyjne, których brakuje. Konieczne są więc nowe przestrzenie wystawiennicze, edukacyjne, ale też administracyjne. – Decyzja Urzędu Marszałkowskiego jako organu prowadzącego „Elektrownię” pozwoli na realizację oczekiwanych przez środowisko i odbiorców sztuki działań artystycznych – mówi Rafał Rajkowski.


© Archiwum MCSW

PIK