09:03 / 04.03.2024

Nagroda Św. Kazimierza dla nominowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP doktora onkologa

©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl

Nagroda Św. Kazimierza dla nominowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP doktora onkologa

Dr nauk medycznych Robert Wiraszka został tegorocznym laureatem Nagrody im. św. Kazimierza. Kapituła doceniła działalność znanego radomskiego onkologa w dokumentowaniu historii radomskiej medycyny i opisaniu jej w pięcioczęściowym cyklu wydawniczym. 


©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl

Ostatnia książka pt. „Kompendium dziejów aptekarstwa w Radomiu do 1945 roku” ukazała się w 2023 r., o czym pisaliśmy niedawno na naszej stronie Obiektywnie.info.pl


©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl (zdjęcie z archiwum Obiektywnie.info.pl

Wzorem lat ubiegłych Nagroda św. Kazimierza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji oraz dziedzictwa kulturowego Radomia, przyznana została podczas Kazików, czyli obchodów święta patrona miasta i diecezji radomskiej. 

Oprócz dr. Roberta Wiraszki nominowani byli: prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorze Siek oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia


©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl

Warto dodać, że kandydaturę tegorocznego laureata zgłosiło Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Kielecko-Radomski, czyniąc to po raz pierwszy w historii tej prestiżowej nagrody, przyznawanej od 2009 r. 

Jak czytamy w laudacji: W pracy dziennikarskiej nie może się zdarzyć nic bardziej cennego, niż spotkanie z ciekawym człowiekiem. Co znaczy dziś ciekawy człowiek?  Wbrew pozorom nie jest to celebryta ani polityk z pierwszej strony gazet. To człowiek z ogromną pasją, apetytem na wiedzę, a przy tym skromny. Takim przykładem jest dr Robert Wiraszka.  Niezależnie od pracy zawodowej z ciężko chorymi pacjentami od przeszło 30 lat, ale nigdy kosztem tej pracy, znajduje czas, by poznawać wcześniej przez nikogo niezbadaną historię radomskiej medycyny. Nie tylko ją odkrywa, ale i opisuje kompetentnie i rzetelnie, w przystępny sposób.  Dzięki temu powstał w pięciu książkach gotowy materiał faktograficzny do wykorzystania przez badaczy dziejów Radomia, regionalistów, a także dziennikarzy w ich informacjach i publikacjach.

Pan Doktor swoją benedyktyńską, społeczną pracą udowodnił też, że nie trzeba być zawodowym historykiem, by z wielką pasją i zainteresowaniem poznawać zagadki i tajemnice swojej małej ojczyzny i jednej z jej ważniejszych dziedzin - medycyny.


©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl

Odbierając z rąk prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego statuetkę z symboliczną różyczką, dr Robert Wiraszka z właściwą sobie skromnością powiedział:  - Bardzo dziękuję. Jestem totalnie zaskoczony. Moim faworytem był pan Grzegorz i "Retrospekcja", której jestem nieodmiennie od lat fanem. Tym większe zaskoczenie, że wybrałem sobie dosyć niszowy temat. Mam kolejną książkę na tapecie zupełnie innego tematu niż historia medycyny, więc może kogoś zaskoczę.
                            
©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl

Uczestnicy tej aż nadto skromnej - jak na taką nagrodę - ceremonii, opuszczali salę widowiskową „Resursy Obywatelskiej” zawiedzeni oprawą uroczystości, a właściwie jej brakiem. Trudno się dziwić. Całość scenariusza zamknęła się bowiem w kilkunastu minutach. Trwałoby jeszcze krócej, gdyby nie sesja zdjęciowa fotoreporterów. Gdzie te czasy, gdy finał tej nagrody był prawdziwym świętem regionalistów i historyków…  
  
   
©Barbara Pikiewicz / Obiektywnie.info.pl    

Barbara Pikiewicz