00:11 / 26.11.2023

50-lecie Domu Kultury Idalin z Olgą Bończyk

©Barbara Pikiewicz

50-lecie Domu Kultury „Idalin” z Olgą Bończyk 


©Barbara Pikiewicz

Pół wieku temu skrzyknęli się mieszkańcy Idalina, którzy chcąc dodać swojej peryferyjnej dzielnicy miejskiego sznytu, postanowili wybudować w czynie społecznym dom kultury. Tak też się stało. 

Powstała pierwsza w tej części miasta instytucja publiczna. Choć dzisiejsza przestrzeń placówki przy ul. Bluszczowej różni się od pierwotnego wyglądu, charakter pozostał ten sam: być blisko ludzi poprzez działalność artystyczną i społeczną, nie wyłączając wesel mieszkańców czy chrzcin.

Historię Domu Kultury „Idalin” przypomniał 25 listopada br. podczas jubileuszowego wieczoru Grzegorz Molenda, związany z tą placówką pracą zawodową od 40 lat, w tym 37 na stanowisku dyrektora. 


©Barbara Pikiewicz

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i woj. mazowieckiego z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim i dr. Adamem Duszykiem, reprezentującym Urząd Marszałkowski. Dom Kultury został wyróżniony Medalem „Pro Mazovia” oraz okolicznościowym grawerem. Z gratulacjami pośpieszyli dyrektorzy miejskich instytucji kultury, dziękując Grzegorzowi Molendzie na dobrą, koleżeńską współpracę. Z kolei długoletni pracownicy placówki i liczni wolontariusze otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.


©Barbara Pikiewicz

Jak stwierdził prezydent Radosław Witkowski, sam w młodości przyjeżdżał z Gołębiowa na Idalin, by wziąć udział w organizowanych cyklicznie pokazach modelarzy. – Tutaj zawsze coś ciekawego się dzieje, to miejsce niezwykłe i magiczne – dodał. 


©Barbara Pikiewicz

Dom Kultury jest gospodarzem ogólnopolskich spotkań z piosenką żeglarską, dobrze znają to miejsce hobbyści - konstruktorzy trakcji i kolejek szynowych z całego kraju. Placówka posiada dzielnicową bibliotekę i galerię sztuki, użyczając miejsca plastykom na ich prezentacje, ponadto ściśle współpracuje na niwie działalności charytatywnej dla ubogich rodzin z

Centrum Aktywności Lokalnej oraz pobliską parafią pod wezwaniem Św. Stefana. Uczestniczy także w miejskim projekcie „Aktywny senior”. Przy tak bogatej ofercie nikogo nie zniechęca odległość ul. Bluszczowej od śródmieścia, bo tutaj warto się wybrać!


©Barbara Pikiewicz

Udanym dopełnieniem jubileuszowego wieczoru był koncert znanej aktorki Olgi Bończyk pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”. Przyjęta owacyjnie artystka nie tylko śpiewała, ale też bawiła publiczność anegdotami z życia teatralnego. W programie były utwory znane i lubiane z repertuaru gwiazd estrady, między innymi Anny Jantar, Hanny Banaszak, Ireny Jarockiej, Maryli Rodowicz, Haliny Kunickiej. Własną piosenkę z autorskiej płyty pt. „Piąta rano” Olga Bończyk zadedykowała swoim niedosłyszącym całe życie rodzicom, dziś już nieżyjącym, czym wzruszyła licznie zgromadzoną w sali widowiskowej DK „Idalin” publiczność.


©Barbara Pikiewicz

©Barbara Pikiewicz

Nasza redakcją dołącza się do życzeń dalszych udanych jubileuszy dla tej zasłużonej placówki kultury.

Barbara Pikiewicz