19:04 / 17.04.2023

W radomskim MEDYKU odbyło się Spotkanie Edukacyjno-Informacyjne DAJ ŻYCIE

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W Medycznej Szkole Policealnej na Starym Mieście w Radomiu. w niedzielę, 16 kwietnia, odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne "Daj życie".

Organizatorami byli: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Radomiu. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie i Stowarzyszeniem Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Tematami wykładów i dyskusji prowadzonych przez transplantologów i specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie były między innymi tematy związane z aspektami prawnymi, medycznymi, etycznymi i organizacyjnymi polskiej transplantologii. Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję spotkać się i wysłuchać historii pacjentki po przeszczepieniu. 

Otwarcia spotkania dokonała: Agnieszką Stolarczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Radomiu. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV    od lewej: Profesor Maciej Kosieradzki, Agnieszka Stolarczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Radomiu. 

Profesor Maciej Kosieradzki mówił w Radomiu między innymi o aspektach prawnych i etycznych pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Profesor Maciej Kosieradzki

Mgr Edyta Karpeta przedstawiła aspekty organizacyjne pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce.
-autoryzacja pobrania, dobór immunologiczny.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV        mgr Edyta Karpeta

O swojej historii i życiu po przeszczepie trzustki mówiła Małgorzata Rudnik.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV        Małgorzata Rudnik - (biorczyni trzustki) 

-Przeszczep trzustki to najwspanialszy dar jaki otrzymałam od drugiego człowieka i każdego dnia doceniam to co dostałam. Mam nowe, zdrowe życie. Dzięki przeszczepie trzustki zostałam wyleczona z cukrzycy typu 1, na którą chorowałam 24 lata. Do tej pory nie znałam życia beż cukrzycy...



©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Uczestnicy spotkania

Ponad 100 osób uczestniczyło w Medycznej Szkole Policealnej na Starym Mieście w Radomiu w spotkaniu edukacyjno - informacyjnym, które zorganizowane zostało w ramach kampanii promowania, oswajania i obalania mitów dotyczących przeszczepów narządów