13:04 / 09.04.2024

Czas kobiet

© Adam Danielewicz


© Adam Danielewicz

Czas kobietProjekt „Czas kobiet” od listopada 2023 r. realizowany jest w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii ” przez grupę przyjaciółek – szestnasto i siedemnastoletnich uczennic radomskich szkół ponadpodstawowych:

1. Nikola Sławińska, Zofia Kowalczyk – uczennice klas drugich w VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
2. Marta Komór, Milena Kaczmarska  - uczennice klas drugich w V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu
3. Miłka Kłodnicka – uczennica klasy trzeciej w III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu
4. Magdalena Staniewska – uczennica klasy trzeciej w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.Zwolnieni z Teorii to olimpiada. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje jej Finalistą i odbiera międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP – prestiżową instytucję zrzeszającą ponad 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu. 

Celem projektuCzas kobiet” jest edukacja kobiet na temat szeroko rozumianej przemocy oraz różnych środków pomocy. Ważnym elementem jest podejmowanie działań na rzecz równości i poszanowania praw kobiet oraz działań włączających osoby z niepełnosprawnościami. Dziewczyny przeprowadziły wykłady edukacyjne dla młodzieży w 4 radomskich szkołach: III LO, V LO, VI LO, ZSSOSiU. Łącznie wzięło w nich udział prawie 600 uczniów! Na warsztatach dziewczyny edukowały swoich rówieśników na temat gwałtu, molestowania oraz zaznajamiały ich z teorią na temat samoobrony.

Głównym celem było przeprowadzenie zajęć z samoobrony. Ponad 100 kobiet wzięło udział w zajęciach z emerytowanym policjantem Panem Dariuszem Kołodziejem – założycielem szkoły KRAV MAGA RADOM. W trakcie zajęć przeprowadzonych w V i VI LO, pokazano podstawowe chwyty służące do obrony własnej w sytuacji zagrożenia.We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Amfiteatr Radom, Zofia Kowalczyk i Marta Komór nagrały podcast z radomską psycholożką i seksuolożką Elą Janicką, który w najbliższym czasie pojawi się do odsłuchania.  Podcast poruszał bardzo ważne tematy, które wybrały nasze odbiorczynie, a mianowicie są to: wpływ dzieciństwa na dorosłość, związki 
i rozmowa.

Projekt „Czas kobiet” jest autorskim projektem społecznym. Zadaniem koordynatorów jest ustalenie zakresu, harmonogramu czy budżetu. Niezbędne jest pozyskanie partnerów oraz finansowania, które umożliwi prawidłowa realizacje działań.Dziewczyny podczas swojej działalności zyskały wielu partnerów oraz mentorów z firm takich jak J.P. Morgan i Avon, brały też udział w zajęciach mentoringowych w siedzibie właśnie wyżej wymienionych firm. 

Uroczyste zakończenie projektu odbędzie w dniu 12 kwietnia 2024 r. o godz. 10 w Kamienicy Deskurów w Radomiu. 

Oficjalne zakończenie nastąpi kilka dni później -  16 kwietnia 2024 r.

Z racji tego, że projekt konkuruje z projektami z całej Polski życzymy, aby „Czas kobiet” dostał się do wielkiego finału olimpiady i konkurował w plebiscycie na Złotego Wilka, czyli nagrodę za najlepszy projekt społeczny w Polsce. Trzymamy mocno kciuki!