23:06 / 15.06.2023

Spacer po kamienicy Glogierów

©Barbara PIKIEWICZ / ObiektywnieTV

 Adres – ul. Sienkiewicza 12. Po drugiej wojnie światowej na jednej z kondygnacji mieściło się przez wiele lat Państwowe Ognisko Plastyczne, a potem Miejska Pracownia Urbanistyczna. Tajemnice jednej z najpiękniejszych w miejskiej przestrzeni kamienic z 1914 r. mogli poznać radomianie we wtorkowe /13 czerwca br./ późne popołudnie. Okazją stały się niedawne zmiany właścicielskie i związane z tym zapowiedzi ratowania zabytku.

 
©Barbara PIKIEWICZ / ObiektywnieTV

Tzw. dom Glogierów jest dziełem Józefa Dziekońskiego, któremu swój zachwycający wygląd zawdzięcza także pobliski kościół mariacki. Pierwszym właścicielem kamienicy był Maciej Glogier, prawnik, społecznik, filantrop, również wiceprezydent Radomia i senator. Obecnie jednym ze współwłaścicieli jest jego prawnuk, Rafał Glogier. Drugim – prywatny przedsiębiorca, Andrzej Bińkowski. Budynek pełni wyłącznie funkcję mieszkaniową, mieszkają tylko cztery rodziny. 

Spacer po wnętrzach zabytku odbył się w ramach znanego cyklu „Retrospotkania”. Paweł Puton z Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” przypomniał, że miłośnicy historii spotkali się już po raz 50. Z tej okazji na wszystkich uczestników czekał jubileuszowy tort.


©Barbara PIKIEWICZ / ObiektywnieTV

Ale prawdziwą ucztą było przede wszystkim podziwianie tego, co zostało ze świetności wyposażenia pałacu: piece, stiuki, podłogi, balustrady. 


©Barbara PIKIEWICZ / ObiektywnieTV

Do zwiedzania udostępnione zostały salony, ale też uporządkowane piwnice czy mieszkanie w opłakanym stanie, opuszczone przez ostatniego lokatora z tzw. powojennego przydziału zakwaterowania. 

©Barbara PIKIEWICZ / ObiektywnieTV

Następne „Retrospotkanie” już po wakacyjnej przerwie.
                                                              
PIK