19:07 / 15.07.2023

Telewizyjne SPOTKANIA PO LATACH w Radomiu.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

„Spotkania po latach” – tak zatytułowany jest cykl wywiadów telewizyjnych, realizowany z inspiracji Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. 

Raz w miesiącu do studia lokalnej telewizji internetowej „ObiektywnieTV” w Radomiu zapraszani są dziennikarze związani przez dziesiątki lat z lokalnymi mediami. 
Z nagrań wyłania się obraz Radomia i regionu radomskiego na przestrzeni powojennego półwiecza, ale też przeobrażeń warsztatu dziennikarskiego i redakcyjnej pracy jakże innej niż dzisiaj.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH

Prowadzącym i przygotowującym rozmowy w studiu jest red. Marek Oleszczuk, wieloletni dziennikarz radomskiej prasy, radia i telewizji: - łączymy przeszłość z teraźniejszością – mówi. - W gronie członków radomskiego koła Stowarzyszenia są zarówno dziennikarze starsi, jak i młodzi. Dla tych drugich pewne wspomnienia, jak na przykład, że kiedyś radomski dziennik był składany w Kielcach czy Warszawie, brzmią archaicznie i niezrozumiale. Mówiąc trochę romantycznie „Spotkaniami po latach” staram się ocalić od zapomnienia coś co było ważne dla miasta, jego mieszkańców, środowiska dziennikarskiego. Przy tym staram się to robić bez zadęcia, a już na pewno bez polityki. Jest o czym rozmawiać. Duża wartość cyklu polega i  na tym, że przekazujemy młodszemu pokoleniu wiedzę i doświadczenie, a sami, jako dziennikarze, dowiadujemy się o sobie czegoś, o czym nie wiedzieliśmy. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH     Marek Oleszczuk, prowadzący program

Jak podkreśla pomysłodawca i realizator cyklu, Adam Dziedzic, redaktor naczelny portalu Obiektywnie.info.pl, telewizji „ObiektywnieTV” i sekretarz Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, każde spotkanie w studiu potwierdza pragnienie integracji środowiska. Kiedyś dziennikarze dobrze się znali, szanowali, utrzymywali kontakty towarzyskie. Wraz ze zmianami na rynku mediów, wielu poszło inną drogą, choć nie brakuje tych, którzy trwają w tym zawodzie, gdyż nie widzą innego miejsca dla siebie. Na szczęście nie wszystko się urwało.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktor Mieczysław Kaca  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktor Andrzej Mędrzycki  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktorka Barbara Pikiewicz 

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktorka Wiesława Sadowska 

W czasach chaosu medialnego, rozbicia środowiskowego czy kryzysu zaufania do autorów dziennikarskich tekstów radomski cykl pokazuje misyjność tego zawodu.  W nie tak odległej przeszłości są konkretne przykłady redaktorskiej pracy „pro publico bono”. Ponad podziałami i w każdej rzeczywistości społeczno-ustrojowej.  
Z drugiej strony autorowi wywiadów udaje się pokazać dziennikarzy jako ludzi „z krwi i kości”, którzy mają swoje rodziny, słabostki i pozazawodowe pasje.  


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktor Jan Gagacki  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktor Marek Niwiński   

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH,  redaktor Bogdan Wyciszkiewicz

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV       Screen   z programu SPOTKANIA PO LATACH

Dotychczas ukazało się siedem odcinków „Spotkań po latach”. Wszystkie są dostępne online, na stronie portalu obiektywnie.info.pl oraz na kanale YouTube ObiektywnieTV

Barbara Pikiewicz