01:03 / 22.03.2024

Połączenie sztuki ze sztuką. Brzmi jak inspiracja? Finisaż wystawy Idowu Oluwaseun A Coloured Story w MCSW Elektrownia

Połączenie sztuki ze sztuką. 
Brzmi jak inspiracja? 
Finisaż wystawy Idowu Oluwaseun 
"A Coloured Story" w MCSW Elektrownia 

24 marca 2024 r. o godz. 12.30 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu finisaż wystawy malarstwa artysty pochodzącego z Nigerii Idowu Oluwaseun. Kuratorem wystawy jest Paweł Witkowski. W ramach finisażu w tle obrazów Idowu Oluwaseuna zostanie zaprezentowana najnowsza kolekcja marki BezAle o tytule „Artystyczna strefa komfortu”. 

                              


Połączenie sztuki ze sztuką
„A Coloured Story” & BezAle

24 marca żegnamy się z wystawą artysty Idowu Oluwaseun. Organizatorzy MCSW Elektrownia oraz kurator wystawy: Paweł Witkowski tym razem pokażą nam jak sztuka łączy się ze sztuką. Do udziału w projekcie została zaproszona marka BezAle, której filozofia w szczególny sposób łączy się pracami nigeryjskiego artysty. W ramach finisażu w tle obrazów Idowu Oluwaseuna zostanie zaprezentowana najnowsza kolekcja marki BezAle o tytule „Artystyczna strefa komfortu”. 
 
Idowu Oluwaseun 
Artysta urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.
Seria A Coloured Story 
Kilkanaście wielkoformatowych formatów to zapis anonimowych historii związany z kolorem ludzkiej skóry. Tu dużo dzieje się w emocjach obok prac artysty nie da się przejść obojętnie. Prace oprócz swego wyjątkowego piękna ukazują ból jaki niesie ze sobą dyskryminacja. Szczególne miejsce zajmuje bowiem problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy.   „Inność” – temat tabu = wykluczenie 

Rasizm nadal obecny jest w wielu krajach, Artysta w bardzo delikatny sposób pokazuje odbiorcy swoje intencje i odniesienia prezentując swoją serie A Coloured Story. 


              

Eliza Wilczyńska