00:02 / 04.02.2024

Idowu Oluwaseun - A Coloured Story w MCSW Elektrownia otwarta
Idowu Oluwaseun A Coloured Story
w MCSW Elektrownia otwarta

2 lutego 2024 r. o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu została otwarta wystawa malarstwa artysty pochodzącego z Nigerii Idowu Oluwaseun. Wystawa jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej prezentacją prac artysty. Kuratorem wystawy jest Paweł Witkowski.


                                       


Idowu Oluwaseun 
Artysta urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.
Seria A Coloured Story 

Kilkanaście wielkoformatowych formatów to zapis anonimowych historii związany z kolorem ludzkiej skóry. Tu dużo dzieje się w emocjach obok prac artysty nie da się przejść obojętnie. Prace oprócz swego wyjątkowego piękna ukazują ból jaki niesie ze sobą dyskryminacja. Szczególne miejsce zajmuje bowiem problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. „Inność” – temat tabu = wykluczenie 


                                        


Rasizm nadal obecny jest w wielu krajach, Artysta w bardzo delikatny sposób pokazuje odbiorcy swoje intencje i odniesienia prezentując swoją serie A Coloured Story. Koniecznie wybierzcie się, aby poczuć te emocje i zajrzeć w głąb siebie. Wystawa czynna do 24 marca 2024 r.

               


Eliza Wilczyńska