13:01 / 08.01.2021

Wywiad z Panią Edytą Grymułą, liderką SZLACHETNEJ PACZKI w Radomiu.

©Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka jest to ogólnopolski program, w którym od 20 lat docieramy do osób żyjących w trudnej, niezawinionej sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko bieda materialna lecz także wykluczenie społeczne. Szlachetna paczka przez cały rok łączy w mądrej pomocy wolontariuszy, rodziny, darczyńców, przedsiębiorców i różne instytucje.


©Szlachetna Paczka
Gościem portalu Obiektywnie.info.pl jest Pani Edyta Grymuła, liderka Szlachetnej Paczki w Radomiu.

W Polsce 2020 roku ponad 14 tysięcy obdarowanych rodzin. Łączna wartość przekazanego wsparcia przekraczająca 51 mln zł – mimo wyjątkowo trudnego roku Szlachetna Paczka kolejny raz dotarła z mądrą pomocą do najbardziej potrzebujących, łącząc w szczytnej idei blisko pół miliona Polaków. To zasługa szlachetnych serc wolontariuszy, darczyńców, a także ambasadorów i partnerów programu oraz efekt samej komunikacji kampanii, która w tym roku koncentrowała się na definicji szczęścia. 

Jak wyglądała Szlachetna Paczka w Radomiu z Panią Edytą Grymułą, liderką Szlachetnej Paczki w Radomiu rozmawia redaktor Adam Dziedzic.

red. Od kiedy w Radomiu działa Szlachetna Paczka?

Edyta Grymuła -W samym Radomiu Szlachetna Paczka działa 9 lat. Tą inicjatywę u nas zapoczątkowała wspaniała kobieta Anna Słopiecka. To dzięki niej radomianie mogą liczyć na pomoc. 

red. Czy sytuacja z koronawirusem i ograniczonymi budżetami firm zmieniła coś w tej kwestii?

Edyta Grymuła -W roku 2020 Radom był jednym wielkim rejonem, udało się nam pomóc aż 78 rodzinom będącym w potrzebie z Radomia i okolic. W tym szczególnie trudnym roku radomski zespół ostatecznie liczył 32 wolontariuszy. 


©Szlachetna Paczka

red. Czy mogłaby Pani powiedzieć jakie były w ostatniej edycji  potrzeby dla rodzin?

Edyta Grymuła -Głównymi potrzebami rodzin była: żywność, środki czystości, odzież, obuwie, opał i oczywiście laptopy bądź komputery ze względu na naukę zdalną dzieci. Zdarzały się też sprzęty RTV bądź AGD ale to rzadko.
-Serca tegorocznych Darczyńców były przepełnione chęcią pomocy w obliczu pandemii. Paczki, które przygotowali dla rodzin, które wybrali były naprawdę ogromne. Darczyńcy spełnili nie tylko trzy podstawowe potrzeby ale dużo ponad... z czego się niezmiernie cieszmy dodając Pani Edyta Grymuła Liderka Szlachetnej Paczki powiedziała -Magazyn podczas finału pękał w szwach dzięki ilością paczek. 

red. -wspomnijmy o Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr. 2 znajdującym się na ulicy Gagarina 19.

Edyta Grymuła -W tej edycji gościliśmy w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr. 2 znajdującym się na ulicy Gagarina 19. Z tego miejsca pragnę gorąco podziękować Pani dyrektor Ewie Izydorskiej za udostępnienie szkoły pod magazyn Szlachetnej paczki jak również dziękuje za ogromne serce i za to, że Pani była cały czas z nami. Mam nadzieje, że finał zapadł Pani głęboko w pamięci.

red. przed tym wywiadem wiele Pani wspominała o Ani Słopieckiej?

Edyta Grymuła -Tak, dziękuje bardzo Ani Słopieckiej, że 9 lat temu zaszczepiła we mnie tę chęć pomagania, to dzięki Niej jestem liderką, to Ona pokazała mi na czym polega mądra pomoc i zapoczątkowała tym samym przemianę mnie samej, Aniu dziękuję Ci z całego serca!


©Szlachetna Paczka

red.  Pani Edyto czy mogłaby Pani ocenić te dwa lata jako liderka Szlachetnej Paczki w radomskich strukturach?

Edyta Grymuła -Korzystając z okazji jako liderka rejonu Radom chciałabym podziękować za współprace wszystkim wolontariuszom z którymi przyszło mi pracować w przeciągu ostatnich dwóch lat. Dla mnie osobiście to było duże wyzwanie, którego się podjęłam ale nie żałuje, w przeciągu dwóch lat pomogliśmy 127 rodzinom -jest to dla mnie powód do dumy. Pomimo tych wszystkich problemów napotykanych po drodze, zawsze w głowie na pierwszym miejscu miałam dobro rodzin. odpowiedziała na pytanie Pani Edyta .

 
©Szlachetna Paczka

red. Dziękuję bardzo za rozmowę, Co jeszcze na zakończenie chciałaby Pani powiedzieć?

Edyta Grymuła -Na zakończenie chciałabym również podziękować naszemu niezastąpionemu fotografowi- Karolowi Wdowskiemu, to dzięki niemu mamy piękne wspomnienia uwiecznione w kadrze- dziękuje Ci za to, że byłeś z nami przez 2 lata i oczywiście liczymy na kolejne. Kolejnymi osobami, którym bardzo dziękuje są nasi sponsorzy, którzy wspierali nas przez cały czas, dziękuje za przepyszne jedzenie, za tort, za transport, nie sposób jest tutaj wszystkich wymienić więc powiem ogólnie dziękujemy z całego serca. Pragnę słowa podziękowania skierować również do kierowców, którzy dzielnie jeździli do rodzin z paczkami, nie bojąc się trudu noszenia paczek i pokonywania kolejnych kilometrów. Dziękuje również osobom, które włączyły się w pomoc na magazynie, noszenie paczek, szczególnie niektórych wymagało wylewania hektolitrów potu, ale mimo to nie zniechęciliście się i dzielnie wytrzymaliście te 2 dni ciężkiej pracy. Naprawdę bardzo bardzo wszystkim dziękuję za to, że sprawiliście, iż ten czas był dla mnie wyjątkowy i na pewno zapadnie mi na długo w pamięci. Nie mówię do widzenia lecz do zobaczenia wkrótce, co prawda już nie na tym samym stanowisku ale myślę, że powrót do roli wolontariusza będzie dla mnie najlepszy. 

Wszystkim pragnę złożyć , dużo zdrowia w tym trudnym czasie, aby Rok 2021 niósł ze sobą szczęście i pomyślność- życzy Liderka Edyta z całym zespołem wolontariuszy Szlachetnej Paczki.
-Jeszcze raz dziękuje wszystkim za współprace i samych wspaniałych chwil w Waszym życiu życzę! Ściskam mocno i pozdrawiam Edyta Grymuła Liderka Szlachetnej Paczki w Radomiu.