10:11 / 02.11.2023

Odeszli z dziennikarskiego grona

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Odeszli z dziennikarskiego grona

Środowisko dziennikarskie Radomia pożegnało w minionych dwunastu miesiącach dwoje ludzi mediów: Ritę Kutkiewicz i Jerzego Figasa. Metrykalnie byli z różnych pokoleń, mieli też różne temperamenty i doświadczenia zawodowe. Obydwoje łączyła pasja, bez której nie ma dziennikarstwa. Obydwoje też kondukt pogrzebowy zaprowadził w tym samym kierunku – na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego. Na zawsze pozostaną w naszej  pamięci. 

Przypominamy pokrótce Ich sylwetki w listopadowy czas wspomnień.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Rita Kutkiewicz
- córka tuza radomskiej prasy, red. Mieczysława Kacy, wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika radomskiego”.  Urodzona w Starachowicach / rocznik 1959/, po przeniesieniu się służbowym rodziców do Radomia, uczyła się w VI LO im. Jana Kochanowskiego,  a po zdaniu matury w Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, wydział ekonomiczny. Z dyplomem magistra ekonomii pracowała w bankach, najpierw w radomskich a następnie w Warszawie, w banku zagranicznym. Do  Radomia wróciła w 2013 roku, po śmierci mamy, próbując sił w dziennikarstwie. Jednocześnie godziła pracę z opieką nad niepełnosprawnym synem. Ostatnio redagowała portal Tygodnika Radomskiego. Od 2017 r. – członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. 15 grudnia 2022 r. , na niewiele ponad  miesiąc przed śmiercią napisała: „to dzień, który zdemolował moje życie i życie mojej rodziny. Radomskie Centrum Onkologii to miejsce, gdzie spędzam tegoroczne święta.Czuję się jak na rollercoasterze, tyle że to usługa rozrywkowa. Nie przypominam sobie abym kupowała bilet na tego typu usługę, a może czegoś nie pamiętam,  a może w tej kolejce stałam przez całe życie?" Zmarła 30 stycznia 2023 r.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Jerzy Figas 
- poznaniak z urodzenia / rocznik 1933/, bardzo dobrze odnalazł się w radomskich realiach. W dużej mierze dlatego, że był człowiekiem otwartym, akceptował ludzi z należytym szacunkiem i życzliwością. Nie dzielił, lecz łączył. Najdłużej był związany z gazetą  „Słowo ludu”, od stanowiska reportera miejskiego do kierownika radomskiej redakcji i wicenaczelnego kieleckiej centrali. Kierowanie dużym dziennikiem łączył z wieloraką działalnością na niwie kultury i sportu. Przykładem jest „Żywe słowo” – uwielbiana przez radomian impreza słowno-muzyczna w dawnym EMPiK-u. Po przejściu na emeryturę nie zaprzestał swojej aktywności publicystycznej. Był szefem „Czasu Radomskiego” – mutacji „Czasu Mazowieckiego”, a także pism Polskiego Związku Piłki Nożnej – „Polska Piłka” i „Polski Sędzia”. Ostatnio, gdy zarysowała się szansa na reaktywowanie „Życia Radomskiego”, dołączył z właściwą sobie werwą do redagowania i tego tytułu. Wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.
Red. Jerzy Figas to również legendarna postać radomskiego i mazowieckiego futbolu . Wieloletni sędzia piłkarski, członek Klubu Seniora Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie, Honorowy Prezes Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Niekwestionowany autorytet dla kolejnych pokoleń działaczy. Zmarł 13 marca 2023 r.
 
PIK