06:12 / 03.12.2023

Teatr rozstrzygnął konkurs na plakat GombrowiczowskiTeatr rozstrzygnął  konkurs na plakat Gombrowiczowski 


Choć na najbliższy, 16. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski radomski Teatr Powszechny zaprosi za rok, przygotowania idą pełną parą. 

1 grudnia rozstrzygnięty został konkurs na plakat promujący to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Finansowego wsparcia udzieliły temu przedsięwzięciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Miasta Radom. 

Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wybitni artyści: Alain Le Quernec, Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Justyna Czerniakowska, Michał Dracz, Ryszard Kajzer, Roman Kalarus, Jerzy Skakun i Joanna Górska, Victor Soma, Szymon Szymankiewicz

Ich prace oceniło jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu), Jakub Ciężki (malarz, autor instalacji), Mariusz Knorowski (wieloletni kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie),Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) oraz Andrzej Pągowski (artysta grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek). 

1 grudnia podczas spotkania z dziennikarzami w Teatrze Powszechnym ogłoszono, że festiwalowym plakatem najbliższej edycji będzie praca Michała Dracza

Kolejne miejsca zostały przyznane plakatom Ryszarda Kajzera i Justyny Czerniakowskiej. Wszystkie będą zaprezentowane w trakcie przyszłorocznej inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

Teatr Powszechny w Radomiu jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego od 1993 r. Jego pomysłodawcą był ówczesny dyrektor Wojciech Kępczyński. Festiwal to nie tylko wydarzenia teatralne, ale również spotkania krytyków i literatów, prezentacje filmowe, muzyczne i plastyczne mające na celu przybliżenie twórczości autora „Ferdydurke” oraz czerpanych z niej inspiracji przez współczesnych artystów. 

PIK