20:11 / 24.11.2023

Radomska Nagroda Literacka dla Olgi Górskiej i Piotra Sadzika

©Barbara PikiewiczRadomska Nagroda Literacka dla Olgi Górskiej i Piotra Sadzika

Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej Miasta Radomia, przyznawanej przez prezydenta miasta co dwa lata, przeszła do historii. 23 listopada br. w sali Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga odbyła się gala wręczenia nagród. 

Przypomnijmy; wydarzenie organizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną od 2009 r. Zgodnie z regulaminem nagradzane są książki związane z Radomiem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora. 

Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostały 24 tytuły, które walczyły o wygraną w jednej z dwóch kategorii: książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa. 

Jury wskazało do nagrody sześć książekOto nominowani: kat. książka literacka: „Nigdzie” Małgorzata Boryczka (wyd. Nisza), „Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olga Górska (wyd. Drzazgi) i „Nieuzasadnione poczucie szczęścia” Tomasz Tyczyński (wyd. Nisza). W kat. książka naukowa/popularnonaukowa: „Regiony pojedynczych herezji” Piotr Sadzik (wyd. Austeria), „Powidoki codzienności” Roch Sulima (wyd. Iskry) i „Zlikwidowane, przekształcone, rozproszone. Nieistniejące biblioteki Radomia z lat 1839-2015” Marta Wiktoria Trojanowska (wyd. Radomskie Towarzystwo Naukowe). 

Z autorami czytelnicy mogli spotkać się i porozmawiać w bibliotece głównej już w przeddzień ogłoszenia laureatów nagrody, 22 listopada.

Finałowa gala ósmej Radomskiej Nagrody Literackiej zgromadziła liczne grono lokalnych literatów, wydawców oraz miłośników naszego miasta i ziemi radomskiej. Prezydent Radosław Witkowski otwierając uroczystość podkreślił duże zainteresowanie konkursem, co dobitnie świadczy, że Radom inspiruje do pisania. Dlatego miasto angażuje się finansowo w fundowanie nagród. W tym roku pula wyniosła po 10 000 zł dla każdego laureata. Od następnej edycji będzie to 20 000 zł


©Barbara Pikiewicz

©Barbara Pikiewicz
Po krótkiej prezentacji nominowanych książek i ich autorów, w imieniu jury jego przewodniczący prof. Arkadiusz Bagłajewski ogłosił laureatów. Są nimi Olga Górska i Piotr Sadzik, którzy otrzymali czeki oraz pamiątkowe statuetki. Autorka książki „Nie wszyscy pójdziemy do raju”,  osadzonej w radomskich realiach, powiedziała m.in.: - Jestem zaskoczona, dumna i szczęśliwa. Życzę, by lektura dostarczyła czytelnikom tyle radości, ile mnie. Laureat w kategorii książki naukowej/popularnonaukowej jest radomianinem i jak wspomniał, w dzieciństwie w miejscu gali Nagrody Literackiej, gdzie dziś stoi szkoła muzyczna, kopał piłkę. W swojej książce pt. „Regiony pojedynczych herezji” podjął niespenetrowany temat Maranów, Żydów iberyjskich. Wnikliwość i erudycja autora – to, między innymi, zostało podkreślone w laudacji.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Bastarda Trio, nominowanego do Fryderyków 2023 w kategorii Album Roku: Muzyka Korzeni. Artyści w trakcie koncertu dali prawdziwy popis reinterpretacji muzyki filmowej. Publiczność mogła sprawdzić swoją znajomość utworów takich kompozytorów, jak: Krzysztof Komeda, Waldemar Kazanecki, Michał Lorenc. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę płytę zespołu jako wyjątkową pamiątkę z tego niecodziennego koncertu.


©Barbara Pikiewicz

©Barbara Pikiewicz

Barbara Pikiewicz