100 MARATON ZBIGNIEWA JURKA podczas Pierwszego Maratonu Ziemi Zwoleńskiej i Powiatu Zwoleńskiego.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W dniu 5 października 2019 roku w Zwoleniu odbył się Pierwszy MARATON ZIEMI ZWOLEŃSKIEJ I POWIATU ZWOLEŃSKIEGO oraz jubileuszowy 100 Maraton Zbigniewa Jurka mieszkańca Zwolenia.

Odtwarzacz wideo od: YouTube (Zasady zachowania poufności informacjiWarunki)

Rozgrzewkę poprowadziła instruktorka Zumby Kamila Kowalska.

Zwycięzcą 1 Maratonu Zwoleńskiego został Karol Grabda  z Mirowa, klub "BIEGIEM RADOM!"

a pierwszą kobietą na mecie była Aneta Rajda z Katowic z klubu KRS TKKF JASTRZĄB RUDA ŚLĄSKA.

Aneta Rajda, która ukończyła MARATON w czasie 03:25:13, to ultramaratonka, mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym(2019), dwukrotna zdobywczyni II miejsca w Mistrzostwach Polski w Biegu 24-godzinnym (2016 i 2018) oraz drużynowego Wicemistrzostwa Świata w biegu 24-godzinym (Belfast 2017) i drużynowego Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym (2018)- (przyp. red).

Najlepszym zawodnikiem z powiatu zwoleńskiego został Tomek Borkowski, klub "Zwoleń biega", który królewski dystans pokonał w czasie 03:10:05 i zajął 4 miejsce.

Najlepsza zawodniczka mieszkanka Zwolenia Aneta Kozakiewicz, klub "Zwoleń biega" na metę dobiegła jako 17 pokonując Maraton w czasie 04:37:18.

Zwycięzcą maratonu został Karol Grabda numer 13 z Mirowa z klubu "BIEGIEM RADOM!" z czasem 02:53:23. Michał Kolaszt z Iłży klub IŁŻA PĘDZI pokonał metę jako drugi w czasie 02:54:46. Jako trzeci na metę dobiegł Rafał Wojtuniak z Małęczyna klub Biegiem Radom w czasie 03:00:04.

Maratończycy biegli nad Zalewem Zwoleńskim 43 okrążenia na dystansie 42km 195metrów.

Zbigniew Jurek ze Zwolenia, klub "Zwoleń biega" choć zajął 16 miejsce i ukończył maraton w czasie 04:35:14 był bardzo szczęśliwy. To jego 100 Maraton. W tym dniu Zbigniew Jurek dołączył do elitarnego Polskiego Klubu 100 Maratonów  (100MCP).

Zbyszek Jurek między innymi powiedział -Tego dnia nie mogłem wycisnąć z siebie ani krzty więcej, przystąpiłem do maratonu osłabiony (przeziębiony), choć na trasie było ciężko i skorzystałem w trakcie biegu z usługi medycznej w namiocie Centrum Medycznego Medica Zwoleń.

To nie była walka z samym sobą i dla samego siebie, biegłem dla tych wszystkich osób, którzy przybyli w tym dniu nad Zalew w Zwoleniu. Jestem szczęśliwy. Cieszę się że ukończyłem ten maraton, to mój setny maraton. dodając -Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszych zawodów – bez Was ten bieg by się nie odbył. Szczególne podziękowania należą się mojej najbliższej rodzinie, która przez 19 lat wspierała mnie w dążeniu do dzisiaj osiągniętego celu. Mimo, że nie biegali razem ze mną wspierali mnie i kibicowali na niemal wszystkich zawodach oraz pomagali na każdym etapie organizacji dzisiejszego biegu....

Aneta Kozakiewicz najlepsza zawodniczka z powiatu zwoleńskiego 1-go MARATONU ZIEMI ZWOLEŃSKIEJ I POWIATU ZWOLEŃSKIEGO,  2 dni przed maratonem, podczas uroczystego otwarcia Salonu Figury powiedziała, -Choć jeszcze nie jestem w pełni przygotowana do tego maratonu, to jednak wystartuję, może przebiegnę 3 okrążenia, chcę uczestniczyć w akcji fundacji Follow Me „Zdrowie mierzone kilometrami,” która za każdy przebiegnięty kilometr przekaże 1 złoty na potrzeby dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie. -Podczas 1 Maratonu ZIEMI ZWOLEŃSKIEJ I POWIATU ZWOLEŃSKIEGO, po przebiegnięciu 3 okrążeń, a następnie po 7 okrążeniu, wiedziałam już, że będę biegła cały dystans maratonu. Ukończyłam  maraton 42km 195 metry w czasie 04:37:18 tuż za Zbigniewem Jurkiem, dla którego był to jego 100 maraton.

Bogata historia jaką niosą za sobą medale z dotychczasowych występów Zbyszka w Maratonach.

Był tort jubileuszowy, gratulacje oraz życzenia dla Jubilata Zbyszka Jurka za ukończenie 100 Maratonu.

Honorowy patronat nad tym sportowym wydarzeniem objęło Starostwo Powiatowe w Zwoleniu wraz z gminami Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń a współorganizatorem jest Urząd Miasta i Gminy Zwoleń. Do wydarzenia dołączyła się również fundacja Follow Me z akcją „Zdrowie mierzone kilometrami,” która za każdy przebiegnięty kilometr przekaże 1 złoty na potrzeby dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie.

1 MARATON ZIEMI ZWOLEŃSKIEJ I POWIATU ZWOLEŃSKIEGO, 100 MARATON ZBYSZKA JURKA Zwoleń  5.10.2019 r. w statystykach:
W kategorii: Mieszkaniec powiatu
4 miejsce zajął Tomek Borkowski ze Zwolenia, klub "Zwoleń biega" dystans 42,195km w czasie 03:10:05
15 miejsce Dariusz Wilkiewicz  Zwoleń, klub "Zwoleń biega" dystans 42,195km w czasie 04:16:44
16 Zbigniew JUREK  Zwoleń, "Zwoleń biega" dystans 42,195km w czasie 04:35:14
 21 Gabriel Węzicki  Zwoleń, "Zwoleń biega" dystans 31,401km

W kategorii: Mieszkanka powiatu
17 miejsce Aneta Kozakiewicz, Zwoleń "Zwoleń biega" dystans 42,195 pokonała w czasie 04:37:18
22 miejsce
Edyta Borkowska , Zwoleń "Zwoleń biega" przebiegła dystans 28,457km
23 Karolina Matysiak, Janów "Zwoleń biega" przebiegła dystans 23,551km
35 Grażyna Wilkiewicz, Zwoleń pokonała dystans 10,794km.
37 Edyta Gregorek, Zwoleń "Zwoleń biega" pokonała dystans 6,869km.

1 MARATON ZIEMI ZWOLEŃSKIEJ I POWIATU ZWOLEŃSKIEGO 100 MARATON ZBYSZKA JURKA Zwoleń  5.10.2019 r.

1 miejsce Karol Grabda numer 13 M, Mirów "Biegiem Radom" 43 okrążenia, 42,195 km czas 02:53:23,
2 Michał Kolaszt 20 M, Iłża "IŁŻA PĘDZI" 43 okrążenia, 42,195 km czas 02:54:46
3 Rafał Wojtuniak 4 M Małęczyn "Biegiem Radom!" 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:00:04
4 Tomek Borkowski 30 M Zwoleń "Zwoleń biega" 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:10:05
5 Saulius Litvinavicius 9 M Lithuania 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:20:06
6 Aneta Rajda 25 K Katowice KRS TKKF JASTRZĄB RUDA ŚLĄSKA 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:25:13
7 Mariusz Kutyła 21 M Puławy 43 okrążenia, 42,195 km  czas 03:35:26
8 Mateusz Muszyński 8 M Małęczyn Murarz z Kielnią 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:36:58
9 Dariusz Hernik 39 M Radom Biegiem Radom 43 okrążenia, 42,195 km czas  03:49:28
10 Jerzy Borkowski 5 M Radom Biegiem Radom! 43 okrążenia, 42,195 km czas 03:49:28
11 Anna Wojcik 3 K Lipsko 43 okrążenia, 42,195 km  czas 03:55:41
12 Grzegorz Cieślak 1 M Kozienice WKZ ULTRA Green Team 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:13:09
13 Rafał Maj 28 M Skaryszew Zabiegany Skaryszew 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:15:03
14 Dorota Szeszko 15 K Bytom KRS TKKF JASTRZĄB RUDA ŚLĄSKA 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:16:43
15 Dariusz Wilkiewicz 29 M Zwoleń Zwoleń Biega 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:16:44
16 Zbigniew JUREK 22 M Zwoleń Zwoleń Biega 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:35:14
17 Aneta Kozakiewicz 37 K Zwoleń Zwoleń biega 43 okrążenia, 42,195 km czas 04:37:18
18 Tadeusz Kraska 24 M Radom Biegiem Radom! 43 okrążenia, 42,195 km czas 05:10:26
19 Mateusz Lewikowski 26 M Zwoleń Zwoleń Biega pokonał 36 okrążeń 35,326 km.
20 Rafał Matera 12 M Żabia Wola pokonał 32 okrążenia 31,401 km.
21 Gabriel Węzicki 33 M Zwoleń Zwoleń biega pokonał 32 okrążenia 31,401 km
22 Borkowska Edyta 32 K Zwoleń Zwoleń biega 29 okrążeń 28,457 km
23 Karolina Matysiak 16 K Janów Zwoleń Biega TAK
24 23,551 24 Eryk Kuchta 34 M Puławy Czar bezmiaru 23 22,569
25 Dariusz Choroś 70 M Borki Zwoleń biega 23 okrążenia 22,569 km
26 Marek Szeszko 14 M Bytom KRS TKKF JASTRZĄB RUDA ŚLĄSKA 23 okrążenia 22,569 km
27 August Jakubik 10 M Ruda Śląska KRS TKKF JASTRZĄB RUDA ŚLĄSKA 22 okrążenia 21,588 km
28 Stanisław Jurek 18 M Janów 22 okrążenia  21,588 km
29 Arkadiusz Baran 23 M Tczów 22 okrążenia 21,588 km.

Zbigniew Jurek
, dla którego był to jego setny maraton, 59-letni mieszkaniec Zwolenia. Zamiłowanie do sportu towarzyszyło mu od najmłodszych lat. W szkole średniej osiągał świetne wyniki w biegach na dystansach średnich. W 1975 r. zdobył mistrzostwo Radomia Szkół Ponadpodstawowych w biegu na dystansie 800 m. Swoją przygodę z biegami długodystansowymi rozpoczął w 2000 roku a już rok później przebiegł swój pierwszy maraton w Toruniu. Na maratonach jednak nie poprzestał, na swoim koncie ma m. in. biegi 12-godzinne w Rudzie Śląskiej, bieg 60-kilometrowy w Rudzie Śląskiej, bieg przełajowy w Parchatce na dystansie 57 km, czterokrotny udział w czteroetapowym Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na dystansie 100 km z najlepszym wynikiem 7h 53 min. oraz prestiżowy 100-kilometrowy bieg górski 7 Dolin w Krynicy Zdrój. W 2018 roku wspólnie z przyjaciółmi z Rudy Śląskiej wziął udział w pielgrzymce biegowej z Rudy Śląskiej do Watykanu gdzie łącznie pokonali dystans 1462 km. Wraz ze swoim starszym bratem Stanisławem Jurkiem są współzałożycielami stowarzyszenia „Zwoleń Biega”, pomysłodawcami Zwoleńskich Biegów Sylwestrowych, organizatorami sztafety biegowej Zwoleń-Częstochowa, w której we dwóch pokonali dystans ok. 240 km w ciągu 24 godzin.