23:01 / 02.01.2024

United Cup – Polacy lepsi od Hiszpanii i są w 1/4 finału

© Polski Związek Tenisowy

© Polski Związek Tenisowy

Polacy pokonali w poniedziałek Hiszpanię 2:1 i zajęli pierwsze miejsce w grupie A premiowane awansem do ćwierćfinału United Cup, turnieju z udziałem 18 czołowych drużyn mieszanych świata. Dwa dni wcześniej wygrali 3:0 z Brazylią.

Spotkanie rozpoczęła rywalizacja mężczyzn w singlu, a w niej dziewiąty w rankingu ATP Tour Hurkacz uległ 6:3, 3:6, 4:6 Alejandro Davidovidowi-Fokinie, 26. na świecie, w ciągu dwóch godzin i dwóch minut. Był to już szósty pojedynek tych zawodników i po raz czwarty lepszy okazał się Hiszpan, poprawiając bilans na 4-2, a na twardej nawierzchni na 3-1 (w tym raz grali na hardkorcie w hali).

Wcześniej Alejandro pokonywał wrocławianina w wielkoszlemowych imprezach - US Open 2020 i Wimbledonie 2022, a także w halowym ATP 250 w Montpellier (2021). Natomiast Polak był lepszy w dwóch turniejach rangi ATP Masters 1000 w Cincinnati (2021) oraz na korcie ziemnym w Madrycie (2022).

Po tenisistach ba kort w Perth wyszły panie, a ten mecz był dość jednostronny i dał wyrównujący punkt na 1:1. Aktualna liderka rankingu WTA Iga Świątek bez większych problemów uporała się w niespełna półtorej godziny z 48. na świecie Sara Sorribes-Tormo 6:2, 6:1.

Polka już po raz trzeci - w trzecim ich pojedynku - okazała się lepsza bez straty seta od hiszpańskiej tenisistki, podobnie jak na trawie w Wimbledonie i na twardym korcie w turnieju WTA 1000 w Pekinie (2023).

W tej sytuacji doszło do pojedynku par mieszanych, do których kapitanowie obu zespołów wystawili zawodników grających wcześniej w singlu. Duet Świątek-Hurkacz zdeklasował rywali, pokonując ich 6:0, 6:0 w ciągu zaledwie 44 minut.

Swoich ćwierćfinałowych rywali Polacy już poznali:. W środę 3 stycznia w porannej sesji o godz. 10.00 (3.00 w nocy czasu polskiego) spotkają się również w Perth z jednym z zespołów, który będzie miał najlepszy bilans meczów spośród ekip z drugich miejsc w grupach.

Polski Związek Tenisowy dofinansował ich przelot do Australii w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki związanego z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz przygotowaniem i udziałem w mistrzostwach świata i Europy w sportach olimpijskich w 2023 roku.

Oprócz Świątek i Hurkacza, w drużynie polskiej w United Cup 2023 znaleźli się zawodnicy PZT Team: Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała), Daniel Michalski (WKT Mera Warszawa) i 20. deblista świata Jan Zieliński, a także Katarzyna Piter (obydwoje CKT Grodzisk Mazowiecki).

Przed rokiem Polacy osiągnęli półfinał United Cup, w którym przegrali ze Stanami Zjednoczonymi.

Hurkacz, Świątek – Davidovich-Fokina, Torribes-Tormo 6:0, 6:0

W ćwierćfinale nasza reprezentacja będzie rywalizować z Chinami. Rywalem Hurkacza będzie Zhizhen Zhang, przeciwniczką Świątek będzie Qinwen Zhang