23:01 / 27.01.2020

ZDZISŁAW KWAPIŃSKI gościem SPOTKANIA Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM w Zwoleńskim Domu Kultury.

©Obiektywnie.info.pl / Mira Greg, Adam Dziedzic

W Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się "Rodzinne Warsztaty Rękodzielnicze z ciekawym człowiekiem. gościem specjalnym był Zdzisław Kwapiński Multiinstrumentalista, motolotniarz, muzyk ludowy.


©Obiektywnie.info.pl / Mira Greg, Adam Dziedzic

W sobotnie popołudnie 25 stycznia, w Kinie Świt w Zwoleniu Zdzisław Kwapiński  podczas spotkania z dziećmi zaprezentował kilka z wielu używanych przez kapelę instrumentów. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować między innymi gry na skrzypcach i barabanie. Pan Zdzisław podzielił się z uczestnikami spotkania o wielu pasjach, ogromnym zainteresowaniu światem, a zwłaszcza ludowszczyzną.


©Obiektywnie.info.pl / Mira Greg

Muzyka to jego pasja, jest z nią związany od dzieciństwa i nadal odnosi sukcesy. 

Zdzisław Kwapiński to współtwórca słynnych Potańcówek w Sycynie, bohater filmu z cyklu ,,Szlakiem Kolberga". Jak mówił  lubi odpoczywać aktywnie latając na zbudowanej przez siebie motolotni. 
W 2015 roku wraz z Joanną Tęczą ze Zwolenia wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego Tradycyjnego w Rzeszowie, gdzie zdobyli główną nagrodę jako para taneczna – wspomniał muzyk.  Jego zespół ma za sobą również wspaniałą przygodę, jaką było nagranie płyty z Kapelą ze Wsi Warszawa w studiu Agnieszki Osieckiej, a ich kawałki znalazły się w albumie Redakcja Mazowiecka, który w 2018 roku zdobył „Fryderyka”. TVP Kultura i TVP Polonia emitowały film z serii „Szlakiem Kolberga” z jego udziałem. Razem z Kapelą ze Wsi Warszawa koncertowali też w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia Klubie Hybrydy, Teatrze Palladium czy filharmonii szczecińskiej.


©Obiektywnie.info.pl / Mira Greg

W drugiej części warsztatów, którą poprowadziła Iwona Nędzi, uczestnicy spotkania próbowali stworzyć instrumenty muzyczne z recyklingu. Udało się nawet zagrać na nich akompaniując mistrzowi do piosenki ludowej.


©Obiektywnie.info.pl / Mira Greg,

Na zakończenie organizatorzy tradycyjnie zaprosili wszystkich na bezpłatną projekcję filmu.

Zamysłem w tworzeniu tych wydarzeń przez Dom Kultury w Zwoleniu jest przedstawienie i promowanie lokalnej społeczności osób wyjątkowych, zdolnych i utalentowanych. Uczestnicy spotkań z ciekawymi ludźmi mają okazję poznać bardzo interesujące postaci związane ze Zwoleniem. Poznać ich zawody, bezpośrednio z nimi porozmawiać, czy też uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. 
Dotychczas gośćmi SPOTKANIA Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM byli: Arkadiusz Sulima i Marcin Płachta, Karolina Bednarczyk, Zbigniew Jurek, Paulina Maziarz, Piotr Grabała, Monika Jargot-Kędzierska oraz Ewa BIelecka.

Adam Dziedzic