19:11 / 18.11.2023

Wydział ludzi niepowszednich

©Barbara Pikiewicz

Wydział ludzi niepowszednich


©Barbara Pikiewicz

30 lat temu, w 1993 r. przy ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczęła działalność katedra wychowania technicznego, dając początek dzisiejszemu Wydziałowi Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. 


©Barbara Pikiewicz

Jubileusz uświetnił w piątkowy wieczór, 17 listopada br., finisaż wystawy prac pracowników naukowych i artystów związanych z uczelnią, a także studentów. Jubileuszowa ekspozycja w sali „Deskurów” obejmuje różne dziedziny. Oprócz tych tradycyjnych: malarstwa, grafiki i rzeźby, także fotografię, multimedia i projektowanie przestrzenne. Swoje prace prezentują m.in. Aleksandra Kwiecień, Wiesław Jelonek, Hanna Wojdała- Markowska, Mariusz Dański, Andrzej Brzegowy i inni. 


©Barbara Pikiewicz

Wydarzenie, nad którym patronat medialny sprawuje redakcja obiektywnie.info.tv, zgromadziło liczne grono sympatyków sztuki w naszym mieście. Wśród nich nie brakuje absolwentów radomskiej Alma Mater, również kierunków technicznych i ekonomicznych.


©Barbara Pikiewicz

©Barbara Pikiewicz

Historię Wydziału Sztuki, którego inicjatorem był znany radomski artysta plastyk, wieloletni dziekan prof. Aleksander Olszewski przypomniał pokrótce obecny dziekan, prof. Andrzej Markiewicz. Rektor UR, Jego Magnificencja prof. Sławomir Bukowski stwierdził, że choć Wydział Sztuki jest jednym z mniejszych w strukturze uczelni, odgrywa w społeczności akademickiej bardzo ważną rolę. – Czyni nasz Uniwersytet bogatszym o wartości również ważne jak naukowe, oparte o inny sposób poznawania świata i ludzi, o doznania emocjonalne, które na długo zapadają w naszych sercach i umysłach – powiedział.

- Jesteśmy wydziałem ludzi niepowszednich – określił dziekan A. Markiewicz, odwołując się do fragmentu tekstu swojej ulubionej piosenki „Perfectu”. 

30-letniego dorobku pogratulowała pracowników i studentom wiceprezydent Radomia, Katarzyna Kalinowska. Wydział Sztuki nie tylko kształci, ale też aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Prowadzi chętnie odwiedzane galerie, włącza się w organizację konkursów plastycznych i ogólnopolskich wydarzeń artystycznych. Najbliższym z nich będzie Salon Zimowy Plastyki.


©Barbara Pikiewicz

Dzisiejsza struktura wydziału obejmuje trzy katedry: Architektury wnętrz i wzornictwa, ubioru, Grafiki i projektowania oraz Mediów cyfrowych i struktur przestrzennych. Absolwenci świetnie odnajdują się w zawodowej rzeczywistości. Można ich spotkać na stanowiskach merytorycznych pracowników w galeriach i muzeach, prowadzą własne firmy reklamowe i graficzne, są nauczycielami plastyki w szkołach i pracownikami naukowo-dydaktycznymi na uczelniach. 

Finisaż wystawy połączony z obchodami 30-lecia Wydziału Sztuki uświetnili krótkim recitalem uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga.   
                
                    
Barbara Pikiewicz