REKLAMA

Tlen

KULTURA \ WYSTAWY

Wernisaż - Małymi dużymi krokami - 35 lat z wątkiem i osnową

W dniu 28 marca o godzinie 17 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż "Małymi dużymi krokami - 35 lat z wątkiem i osnową" .

Fotoreportaż foto: Adam Dziedzic / Obiektywnie.info.pl

Leszek Ruszczyk -Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Ilona Pulnar-Duszyk -Zastępca Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Magdalena Kołtunowicz -kuratorka wystawy - Działu Sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Hanna Wojdała-Markowska autorka prac

Na wystawie zaprezentowanych zostało niemal 70 prac, które obejmują zarówno najnowsze realizacje, jak i prace z początków kariery artystycznej Wojdały-Markowskiej, powstałe jeszcze podczas studiów na Wydziale Włókienniczym w Łodzi. 

Wystawa "Małymi dużymi krokami - 35 lat z wątkiem i osnową" -to podsumowanie pracy artystycznej Hanny Wojdały - Markowskiej, artystki urodzonej  i związanej z Radomiem. Wystawa prezentuje tkaniny unikatowe tkane wykonane w ciągu 35 lat pracy artystycznej. Początkowe realizacje powstałe na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 roku w ramach pracy magisterskiej odnosiły się do inspiracji twórczą działalnością ludów prehistorycznych, sztuką pierwszych cywilizacji rozwijającą się na Bliskim Wschodzie oraz kulturą rdzewnych mieszkańców na innych kontynentach. Znaczeniowość symboliki ukrytej w artefaktach tych odległych w czasie i miejscu kultur pozostawała niedostępna i znajdowała się poza obszarem twórczych dociekań artystki. Zachwycała ją natomiast zewnętrzna uroda niepowtarzalności form tych egzotycznych dzieł sztuki, siła wyrazu wzorów i ornamentów tkwiąca w rytach rysunków czy różnorodność zestawień barwnych. Stopniowo w ciągu następnych lat rozszerzyła swoje inspiracje i interpretacje. Stały się nimi wizualne i materialne rytmy z otaczającego świata, powidoki, struktury, przenikalności, zapisy rzeczywistości. Istotne w budowaniu struktur tkackich jest gromadzenie i używanie niepotrzebnych, niechcianych, niewykorzystanych zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem różnych rodzajów papierów i tekstyliów, nici i przędz, personalnych drobiazgów. Cięte, zwijane, zszywane, klejone stanowią materiał budulcowy w kształtowaniu modułów, następnie dołączanych do osnowy nasnutej na krośnie.  W montażu wykorzystuje własne sploty i autorskie techniki tkania. W ten sposób kontynuuje i rozwija zbiór swoich tkanin czerpiąc z własnej wyobraźni i mnogości inspiracji. Tworzy wielowątkowe systemy znaków, ornamentów, plam barwnych, świateł czując pod palcami delikatne chropowatości materii o różnych grubościach. Tkanina jest jej"malarstwem dla rąk"

Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.

Opublikowano: 28.03.2025