22:01 / 25.01.2021

TERYTORIALSI szkolą się bliżej lokalnej społeczności.

© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

Pomimo pandemii i panujących obostrzeń, oraz wykonywaniu wielu zadań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się SARS Cov-2, żołnierze OT 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wznowili szkolenia. 


© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

-Szkolenia programowe zostały zawieszone na początku października, w związku z wybuchem drugiej fali pandemii COVID-19. Żołnierze – ochotnicy na całym Mazowszu, zostali przekierowani do realizacji innych zadań, w ramach operacji przeciwkryzysowej pk. Trwała Odporność, których głównym celem jest wspieranie i ochrona lokalnych społeczności. Z początkiem 2021 roku, oprócz działań przeciwkryzysowych, Brygada powróciła również do szkoleń programowych. Żołnierze z batalionów w Grójcu, Radomiu, Płocku i Pomiechówku stawili się w weekend do swoich pododdziałów, gdzie wznowiono zajęcia z typowego wojskowego rzemiosła. Wszystko z zachowaniem procedur i ostrych wymagań sanitarnych – mówi Dowódca 6 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej pułkownik Witold Bubak.


© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

Terytorialsi chętnie szkolą się w tzw. „terenie przygodnym”, czyli w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Taka sytuacja miała miejsce w ostatni weekend, gdy kompanie 62blp szkoliły się, za zgodą i wiedzą władz samorządowych, w gościnnych powiatach: przysuskim i kozienickim.
 

© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

-To urealnienie procesu szkolenia. Żołnierze w rzeczywistych warunkach weryfikują umiejętności i wiedzę, którą zdobyli podczas szkoleń teoretycznych i na poligonach. Kolejnym plusem jest to, iż takie szkolenie daje żołnierzom lepsze rozeznanie swojego SRO, miejsca w którym mogą w przyszłości prowadzić realne działania. No i chyba najważniejszy aspekt to ten, iż możemy być bliżej lokalnych społeczności, z których wywodzą się poszczególni żołnierze – ochotnicy, trzon naszej formacji. Wierzymy, że zachęci to kolejnych mieszkańców tych powiatów, do spróbowania swych sił w szeregach WOT – tłumaczy Dowódca 62 blp major Artur Wasilewski.

Przypominamy ,że cały czas prowadzony jest nabór ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej szukają osób, które chcą łączyć aktywność zawodową z Terytorialną Służbą Wojskową. Jeśli chcesz wspierać lokalną społeczność, podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje, planujesz karierę w służbach mundurowych, zgłoś się do swojej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktuj się z rekruterem WOT 6 MBOT nr tel. 534 761 415 lub 518 152 499.