13:04 / 24.04.2023

Świątek powtórzyła sukces w WTA 500 w Stuttgarcie

©Facebook /PZT

Iga Świątek powtórzyła ubiegłoroczny sukces w turnieju WTA 500 w Stuttgarcie, pokonując w finale Arynę Sabalenkę 6:3, 6:4.

To był udany tydzień także dla innych polskich tenisistów, m.in. dla Marcela Zielińskiego, Piotra Matuszewskiego czy Maksa Kaśnikowskiego.


©PZT                      Marcel Zieliński (ZTT Złotoryja)               

W Stuttgarcie doszło w niedzielę do pojedynku dwóch najlepszych obecnie tenisistek świata. Lepsza w trwającym godzinę i 50 minut meczu okazała się  liderka rankingu WTA, która poprawiła bilans ich bezpośrednich spotkań na 5-2. Była to swoista powtórka ubiegłorocznego finału (Polka wtedy wygrała 6:2, 6:3)..
 
Iga triumfowała bez straty seta i w ten sposób obroniła komplet 500 punktów wywalczony w Stuttgarcie w poprzednim sezonie. Oprócz premii finansowej w wysokości 120 tys. dol. zdobyła też efektowną nagrodę w postaci sportowego samochodu marki Porsche Taycan, wartego około 800 tys. zł.
 
Był to 13. tytuł w karierze 21-letniej Polki, ale dopiero drugi w tym sezonie, po lutowym triumfie w imprezie WTA 1000 w Dausze.  
 
Wynik Świątek nie był jedynym sukcesem polskich tenisistów w mijającym tygodniu. Do finału turnieju ITF M15 w Telde (pula nagród 15 tys. dol.) dotarł Marcel Zieliński (ZTT Złotoryja), który do głównej drabinki przebił się przez dwie rundy eliminacji. Jego zwycięski marsz (wygrał w sumie 6 meczów) na Gran Canarii zatrzymał dopiero Hiszpan Alejandro Manzarena-Pertus, któremu uległ 4:6, 6:7 (5-7).
 
22-letni Marcel zakończył występ w grze podwójnej, w parze z Niemcem Philippem Pavlenko, w pierwszej rundzie.
 
Właśnie w deblu zwycięstwo w imprezie ITF M25 w Splicie (pula nagród 25 tys. dol.) odniósł Piotr Matuszewski  (Calisia Tenis Pro) razem z Ukraińcem Olegiem Prihodko. Najwyżej rozstawiony duet pokonał w niedzielnym finale polsko-szwajcarską parą Maks Kaśnikowski (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) i Jeromem Kymem 6:2, 7:6 (8-6).
 
Najlepiej z Polaków w singlu zaprezentował się w Splicie Kaśnikowski, rozstawiony w rabince z numerem drugim. Zawodnik PZT Team dotarł tam do półfinału, w którym po zaciętym trzysetowym maratonie przegrał z Chorwatem Duje Ajdukoviciem 6:7 (5-7), 7:6 (8-6), 5:7.
 
Półfinał gry podwójnej w turnieju ITF W60 w Koprze (pula nagród 60 tys. dol.) osiągnęła Weronika Falkowska (KS Górnik Bytom). Zawodniczka PZT Team stworzyła duet z Hiszpanką Aliną Bolsovą, ale w pojedynku o finał para numer jeden w drabince nieznacznie uległy Holenderce Suzan Lamens i Australijce Kaylah MvPhee 1:6, 6:2, 5-10. W singlu Weronika odpadła w drugiej rundzie.
 
W tym tygodniu ćwierćfinał gry podwójnej w imprezie ITF W100 w Oeiras (pula nagród 100 tys. dol.) osiągnęła Katarzyna Piter (CKT Grodzisk Maz.). Natomiast w tej samej fazie turnieju ITF W25 w Sharm el-Sheik (pula nagród 25 tys. dol.) – w singlu i deblu – występ zakończyła tenisistka PZT Team Martyna Kubka (CKT Grodzisk Maz.).
 
Tomasz Dobiecki 
Rzecznik Prasowy / Polski Związek Tenisowy