22:01 / 04.01.2023

Reprezentacja Polski, po wygranej z Włochami 3:2 w Finale Miejskim Brisbane

©Facebook/Polski Związek Tenisowy

Reprezentacja Polski, po wygranej z Włochami 3:2 w Finale Miejskim Brisbane, awansowała do Final Four turnieju drużyn mieszanych United Cup rozgrywanego w Australii. 

Zwycięstwo zapewnił mikst Iga Światek i Hubert Hurkacz, a w singlu punkty zdobyły Świątek oraz Magda Linette, która wyrównała na 2:2.

Występ reprezentacji Polski pierwszej edycji United Cup jest współfinansowany przez Polski Związek Tenisowy oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polska drużyna wygrała wcześniej w Australii dwa mecze w grupie B - z Kazachstanem 4:1 i Szwajcarią 3:2, dzięki czemu awansowała do Finału Miejskiego Brisbane. Natomiast Włosi zwyciężyli rywalizację w grupie E, również rywalizującej w tym mieście. 

Półfinał zostanie rozegrany w piątek w Sydney
Środową rywalizację rozpoczął pojedynek drugich rakiet wśród mężczyzn, a w nim 260. w rankingu ATP Daniel Michalski (WKT Mera Warszawa/PZT Team) przegrał 1:6, 1:6 z numerem 23. na świecie Lorenzo Musettim. Po nich na kort w Pat Rafter Arena wyszły liderki drużyn.

Aktualna liderka rankingu WTA Iga Świątek pewnie uporała się z 27. w klasyfikacji Martiną Trevisan 6:2, 6:4. Rywalka postawiła Polce nieco większy opór dopiero w drugim secie, ale nie była w stanie odwrócić losów tego meczu. 
W ten sposób Iga wyrównała stan spotkania z Włochami na 1:1.

Po raz pierwszy w tegorocznym United Cup polski zespół znalazł się dosłownie „pod ścianą”, ponieważ w drugim męskim pojedynku sklasyfikowany na 10. miejscu w rankingu ATP Hubert Hurkacz poniósł porażkę 4:6, 6:3, 4:6 z numerem 16. na świecie, czyli Matteo Berrettinim.

W tej sytuacji presję wytrzymała Magda Linette zajmująca 48. miejsce w rankingu WTA. Zawodniczka AZS Poznań pewnie pokonała 54. w klasyfikacji Lucię Bronzetti 6:1, 6:2 i wyrównała stan rywalizacji na 2:2, tym samym dała szansę do rozstrzygnięcia losów awansu do Final Four w grze mieszanej.

Linette po raz kolejny pokazała fantastyczną grę w barwach reprezentacji. W listopadzie w Billie Jean King Cup Finals w Glasgow pokonała występując na pierwszej rakiecie w drużynie narodowej 12. na świecie Amerykankę Madison Keys (11. WTA) oraz Czeszkę Karolinę Pliskovą (33.). Natomiast w Brisbane okazała się lepsza od wyżej notowanej Szwajcarki Jil Teichmann (35.).

Losy meczu Polska – Włochy w United Cup rozstrzygnęły się w grze mieszanej, w której Świątek i Hurkacz pokonali pewnie Camillę Rosatello i Lorenzo Musettiego 6:1, 6:2. 


©Facebook/Polski Związek Tenisowy

Był to drugi wspólnie wygrany mecz przez Igę i Huberta w Brisbane, bowiem w poniedziałek zdobyli punkt przeciwko Kazachstanowi na 4:1. Natomiast przeciwko Szwajcarom wystąpił mikst Alicja Rosolska (KT Warszawianka i Kacper Żuk (PZT Team/Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki).

W reprezentacji Polski występującej w Australii znaleźli się także Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) oraz Łukasz Kubot (CKT Grodzisk Maz.), były lider deblowego rankingu ATP.

Turniej drużyn mieszanych, z pulą nagród 15 milionów dolarów, jest wspólnym przedsięwzięciem władz kobiecego i męskiego tenisa, więc uczestnicy zdobywają punkty do rankingów porównywalne z turniejami rangi WTA 500 i ATP 500. Mogą też liczyć na bardzo korzystny system premiowania finansowego.

Zawodnicy z Top 10 klasyfikacji WTA i ATP - jak Świątek czy Hurkacz - otrzymali za przyjazd po 200 tysięcy dolarów (prawie 900 tys. złotych), a np. grająca na drugiej rakiecie Magda Linette - 30 tys. dol. (około 132 tys. zł).
 
Iga i Hubert za wygranie każdego meczu singlowego w fazie grupowej zapewnili sobie premie w wysokości 38 325 tys. dol. plus do podziału 7200 dol. za zwycięski mikst przeciwko Kazachstanowi. Obydwa zwycięskie spotkania w fazie grupowej przyniosły dodatkowe premie w wysokości po 5 tys. dol. dla każdego członka reprezentacji.
 
W „Finałach Miejskich” wygrane pojedynki singlowe dla graczy z Top 10 oznaczały po 69,5 tys. dol., dla drugich rakiet - 36,8 tys., a dla zwycięskiego miksta 13 000 dol. do podziału na parę. Natomiast awans do Final Four przyniósł każdemu członkowi drużyny po 8 tys. dol..
 
Stawką występu w półfinale United Cup będą czeki na sumę 132 tys. dol. dla liderów, 89 tys. dol. dla drugich rakiet, 24 750 dla zwycięzców w mikście. Natomiast awans do niedzielnego finału każdemu zawodnikowi w reprezentacji da premię w wysokości 13 650 dol.
 
Tomasz Dobiecki 
Rzecznik Prasowy