REKLAMA

Tlen

KULTURA \ WYSTAWY

Odkrywajmy razem skarby ziemi radomskiej podczas piątkowego wernisażu wystawy Archeo-Świat

27 listopada w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu miała miejsce konferencja prasowa dotycząca nadchodzącego wernisażu wystawy "Archeo-Świat".

Fotoreportaż foto: Adam Dziedzic / Obiektywnie.info.pl
Archeologia, kojarzona od ponad dwóch pokoleń z przygodami Indiany Jonesa, pełnymi skarbów komnat i tajemniczych świątyń, to tylko wierzchołek góry lodowej. Odkrywanie przeszłości jest o wiele bardziej fascynujące – mówi kurator wystawy, Paweł Cyganiewicz. Naszym zadaniem jest przedstawić archeologię jako naukę dostępną dla każdego, nie tylko dla wąskiego grona odbiorców. Stworzyliśmy również kącik dla najmłodszych, gdzie poprzez zabawę i warsztaty przybliżymy im najważniejsze aspekty archeologii. 

Podczas konferencji głos zabierali: Leszek Ruszczyk -Dyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Ilona Pulnar-Duszyk  -Zastępca Dyrektora Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Paweł Cyganiewicz -Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu oraz Dorota Pogodzińska -Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. 

Dyrektor Leszek Ruszczyk wspomniał o programie Kulturalna Szkoła na Mazowszu, inicjatywie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu, że nasze muzeum jest wielodziałowe, możemy zaskakiwać odwiedzających interesującymi i atrakcyjnymi wystawami organizowanymi przez różne działy.

Wicedyrektor Ilona Pulnar-Duszyk zauważyła, że zarówno dzieci, jak i dorośli odkrywają fascynujący świat archeologii - nauki odkrywającej tajemnice przeszłości, która pozwala nam lepiej zrozumieć, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Jest to rodzaj podróży w czasie. Na wystawie zostaną zaprezentowane najbardziej interesujące eksponaty z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Dział archeologii posiada bogatą kolekcję. Chcemy zaprezentować najcenniejsze i najbardziej spektakularne z nich - mówi Dorota Pogodzińska. Dzięki współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii w Warszawie, który od wielu lat prowadzi badania w kopalni krzemienia czekoladowego w Orońsku, możemy również pokazać materiały pochodzące z tych badań.

Wystawa zaprezentuje także skarby i artefakty z epoki brązu pochodzące z naszego regionu, a podróż przez pradzieje Radomia zakończymy na epoce żelaza, gdzie ujrzymy różnorodność kultur i zdolności ówczesnych mieszkańców. 

Kuratorzy wystawy: Dorota Pogodzińska, Paweł Cyganiewicz

Spotkajmy się w piątek, 29 listopada, o godzinie 17:00, aby razem odkryć skarby ziemi radomskiej! 



Opublikowano: 27.11.2024