REKLAMA

Tlen

WIADOMOŚCI \ ZWOLEŃ

Prywaciarze w Policznie - wystawa, która przenosi w czasy PRL

Wystawa "Prywaciarze - początki polskiej przedsiębiorczości" to pierwsza ekspozycja, która zagościła w nowo otwartym Centrum Integracji Społecznej w Policznie.

zdjęcia: Magdalena Gregorczyk.
Wernisaż stał się dla uczestniczących w nim uczniów „żywą” lekcją historii lat PRL, a także okazją do rozpoznawania pochodzących z tamtej epoki przedmiotów oraz… posługiwania się nimi.      
Wędrówka przez historię polskiej przedsiębiorczości
Wernisaż, który odbył się 12 marca 2025 roku, otworzył sekretarz gminy Robert Strzelecki, witając gości w imieniu wójta Tomasza Adamca. Komisarz wystawy, Piotr Kutkowski, opowiedział uczniom o realiach życia prywatnych przedsiębiorców w PRL, pokazując 28 plansz przedstawiających ludzi, którzy mimo trudnych czasów, prowadzili swoje małe biznesy. Ekspozycja przypomina o zawodach, które dziś już niemal zanikły, takich jak lutnik, parasolnik czy ludwisarz.
Eksponaty, które opowiadają dawne dzieje
Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy, a na niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Riksze czekające pośród ruin na klientów. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości
Ekspozycja to także zbiór eksponatów wytwarzanych przez „Prywaciarzy”, używanych przez nich do produkcji lub kojarzonych z latami PRL. Jest tam więc, między innymi maszyna do pisania, „trójkolorowa” latarka, elementy wyposażenia zakładu fryzjerskiego, matryca do wyrobu landrynek, czy radioodbiornik „Pionier”. 
Historia, którą warto poznać
Biorący udział w wernisażu uczniowie szkoły podstawowej w Policznie z zaangażowaniem odkrywali zastosowanie poszczególnych przedmiotów, choć niektóre okazały się trudnymi zagadkami, jak maszynka do napełniania wkładów długopisowych czy parowe urządzenie do robienia loków. Uśmiechy na twarzach wywołała etykieta „zastępczego papieru toaletowego” czy bilety do kina z ceną 1000 złotych, którą zmieniono za pomocą stempla na 14 tysięcy złotych, zaciekawienie -  świadectwo świeckiego „chrztu”, czyli  medal z napisem „Witaj w Domu i Ojczyźnie”. W zaimprowizowanej „czytelni” miłośnicy drukowanej prasy  mogli oddawać się lekturze  czasopism z lat PRL, w tym poświęconych motoryzacji i modzie. 
Nagrodami za udział w prowadzonych podczas wernisażu konkursach były książki „Prywaciarze. Biznes w PEEREL 1945-1989”. Na koniec spotkania przyszedł czas na dokładne, już indywidualne zwiedzanie wystawy, sesje zdjęciowe i wpisy do księgi pamiątkowej. Zwieńczenie wernisażu stanowiła jedna, wspólna fotografia. 
Wystawa otwarta do 21 marca
Ekspozycja "Prywaciarze" będzie czynna do 21 marca 2025 roku w godzinach pracy Centrum Integracji Społecznej. Wstęp wolny. 
- Ta wystawa to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale też okazja do refleksji nad siłą ludzkiej inicjatywy i pomysłowości. Warto zobaczyć, jak wyglądały początki polskiej przedsiębiorczości i poznać historię ludzi, którzy mimo trudnych warunków, potrafili tworzyć i rozwijać swoje biznesy. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do odwiedzenia tej ciekawej ekspozycji – zachęca Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna. 




Opublikowano: 16.03.2025