REKLAMA

Tlen

WYDARZENIA \ ATRAKCJE

PRYWACIARZE 1945-1989. Wystawa w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisko

We wtorek, 8 października 2024 roku, punktualnie o godzinie 12:00, w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Prywaciarze".

Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, Mirosław Dziedzicki, witając obecnych uczniów oraz zaproszonych gości.

Wystawa "Prywaciarze" przedstawia początki polskiej mikroprzedsiębiorczości, zorganizowanej przez Fundację Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Bogusława Federa. Dokumentuje ona historię osób zaangażowanych w tworzenie prywatnej przedsiębiorczości w latach 1945-1989, ich losy oraz przeszkody, które napotykali ze strony ówczesnych władz, nazywanych pejoratywnie "prywaciarzami". - relacjonował Piotr Kutkowski.

Wystawa przedstawia 28 tablic, które opisują historię przedsiębiorców, zawierając unikatowe zdjęcia kluczowych postaci w rozwoju przedsiębiorczości oraz rzadkich zawodów. Zdjęcia rzemieślników, handlarzy i właścicieli małych firm ilustrują ich codzienną pracę i wyzwania, z jakimi borykali się w systemie socjalistycznym. Bohaterowie na fotografiach często nie byli ludźmi sukcesu, szczególnie w sensie finansowym. Często przegrywali z państwem, które zdecydowanie dążyło do wyeliminowania lub znacznego ograniczenia prywatnej przedsiębiorczości. Jednakże, nie poddali się, a ci, którzy doznali represji, stali się prekursorami wolnego rynku.

Na wystawie można oglądać zaprezentowane przedmioty z epoki, w tym takich unikatów jak: radio Pionier, gramofon "Bambino", matryca do produkcji landrynek, maszynka do wytwarzania wkładów długopisowych, urządzenie fryzjerskie do kręcenia loków na gorącą parę, pasek do zegarka z kompasem oraz maszyna do pisania czy słuchawkę telefoniczną z tarczą.

Na zakończenie wystawy, Wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Teresa Fryszkiewicz, podkreśliła znaczenie prezentowanego rzemiosła, wyrażając nostalgiczne pragnienie powrotu do czasów, kiedy to rzemiosło było synonimem wysokiej jakości, w przeciwieństwie do współczesnych, masowo produkowanych wyrobów o niskiej jakości.

Ekspozycja będzie prezentowana w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku przez dwa tygodnie, dając niepowtarzalną szansę na poznanie historii polskiej przedsiębiorczości i zainspirowanie do przemyśleń nad jej przyszłością.

Opublikowano: 08.10.2024