WIADOMOŚCI \ ZWOLEŃ
Odbyły się XII DOŻYNKI POWIATOWE Zwoleń 2022
Przy wspaniałej pogodzie, mieszkańcy powiatu zwoleńskiego uczestniczyli w dniu 4 września 2022 roku w „XXII DOŻYNKACH POWIATOWYCH – Zwoleń 2022”, które odbyły się na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Dożynki to święto wywodzące się z tradycji ludowej. Jego celem jest podsumowanie okresu zbiorów. Towarzyszą mu tradycyjne obrzędy. Do najbardziej widowiskowych należy zaliczyć prezentację wieńców dożynkowych, które zostały wykonane z płodów rolnych zebranych w danym roku, oraz symboliczne dzielenie się chlebem.
Przy wspaniałej pogodzie, mieszkańcy powiatu zwoleńskiego uczestniczyli w dniu 4 września 2022 roku w „XXII DOŻYNKACH POWIATOWYCH – Zwoleń 2022”, które odbyły się na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowym Zwoleniu.
Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Poświęconym chlebem Ks. Piotr Walkiewicz - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Zwoleniu,
burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz wicestarosta zwoleński Waldemar Urbański dzielili się z wiernymi obecnymi w kościele.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu, przy ul. Sportowa 5 (nad zalewem).
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
KOROWÓD DOŻYNKOWY
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, który poprowadziło Koło Gospodyń Wiejskich "Grabowianki" z Grabowa nad Wisłą. Tuż za nimi podążali starostowie powiatowi dożynek Ewa Kowalczyk z Czarnolasu i Paweł Czerwiński z Paciorkowej Woli Nowej, którzy nieśli tradycyjny chleb powiatowy wypieczony przez Piekarnię Teresy i Szczepana Kozłowskich z Osuchowa. Następnie szła delegacja Stowarzyszenia WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu, które wykonało tegoroczny powiatowo-gminny wieniec dożynkowy i delegacje chlebowe, a także gospodarze dożynek.
Po przemarszu korowodu dożynkowego nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż na ręce Stefana Bernaciaka, starosty zwoleńskiego. Następnie, zgodnie z tradycją, delegacje poszczególnych gmin wręczyły dożynkowe chleby swoim gospodarzom, burmistrza Zwolenia Arkadiuszowi Sulimie oraz wójtom gmin: Kazanów Teresy Pancerz - Pyrki, Policzna Tomasza Adamca, Przyłęk Eugeniusza Andrzeja Wolszczaka, Tczów Arkadiusza Barana chlebów wypieczonych z tegorocznych zbiorów wśród przybyłych gości i mieszkańców powiatu.
OBRZĘD DOŻYNKOWY
Jak na święto plonów przystało, nie mogło zabraknąć staropolskiego obrzędu dożynkowego. W tym roku publiczność obejrzała przedstawienie pod tytułem "U dziedzica przed dworem" w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich "Grabowianki" z Grabowa nad Wisłą.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
POWITANIE GOŚCI - Przemówienia okolicznościowe
W części oficjalnej przybyłych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego powitał Stefan Bernaciak. - Dożynki to święto plonów, piękna tradycja, radość i odpoczynek po trudach zbioru zbóż. Od wieków są okazją do wyrażenia wdzięczności i poczucia dumy z pracy polskiego rolnika. Chylę dziś przed Wami czoła i przekazuję słowa uznania i podziękowania za całoroczny wysiłek – powiedział Stefan Bernaciak.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Następnie głos zabrał: poseł Andrzej Kosztowniak, który mówił w imieniu własnym i poseł Anny Kwiecień, która w danym momencie musiała opuścić uroczystości, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk oraz samorządowcy z terenu powiatu zwoleńskiego: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, wójt gminy Tczów Arkadiusz Baran i wójt gminy Przyłęk Eugeniusz Wolszczak. Wicestarosta Waldemar Urbański odczytał listy z życzeniami dla rolników od parlamentarzystów.
KONKURSY DOŻYNKOWE
Następnie zostały rozstrzygnięte konkursy dożynkowe. W „Powiatowym Konkursie Producentów Zbóż Konsumpcyjnych o Najlepszej Jakości 2022” pierwsze miejsce otrzymał Witold Dusiński, drugie Paweł Podsiadły, a trzecie Andrzej Szczepanowski. Wyróżnienie powędrowało do Piotra Wilka.
W konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2022” o Nagrodę Starosty Zwoleńskiego zwyciężyła kompozycja uwita przez mieszkańców sołectwa Paciorkowej Woli Starej i Stefanowa.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Pozostałe wieńce jednak na tyle urzekły jury, że starosta Stefan Bernaciak postanowił nagrodzić wszystkich, którzy je wili.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Wybrano także „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2022”. Pierwszą nagrodę otrzymało KGW „Piątkowy Stok” z Pałek z gminy Zwoleń.
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV
Drugą nagrodę otrzymało KGW „Łączymy Pokolenia” z Policzny z gminy Policzna.
Trzecia nagroda trafiła do KGW „Dziedziczki” z Łagowa z gminy Przyłęk.
MUSZTRA PARADNA
Na wydzielonym placu odbyła się Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która jest złotą medalistką tegorocznych mistrzostw świata w Kerkrade i jedną z najlepszych orkiestr dętych na świecie. Za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa.
KONCERTY
Koncert zespołu DEJW
Koncert zespołu CLASSIC
Imprezy towarzyszące: prezentacja stoisk i degustacja potraw regionalnych, prezentacja firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.