REKLAMA

\
NIEDZIELA NA STAROPUŁAWSKIEJ - Najstarsza ulica Zwolenia tętniła życiem
W dniu 11 maja 2025 r. na najstarszej ulicy Zwolenia, miejscowy Dom Kultury był organizatorem festynu pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej".
Foto: Adam Dziedzic / Obiektywnie.info.pl
Dzięki obecności artystów ludowych najstarsza ulica Zwolenia ożyła tętniła życiem.
Od dnia 22 maja 2011roku, kiedy odbył się po raz pierwszy festyn pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej" imprezę przygotowują i prowadzą: Joanna Tęcza, Michał Tęcza.
Natalia Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu bardzo serdecznie przywitała między innymi: przybyłych mieszkańców Zwolenia, władze Zwolenia: burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimę, wiceburmistrza Zwolenia Grzegorza Molendowskiego, Sekretarza gminy Zwoleń Mirosława Chołuja,
Otwarcia dokonał Arkadiusz Sulima, Burmistrz Zwolenia.
Ludowa muzyka zachęcała do tańca, a wiejskie stoły, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, kusiły degustacją starannie przyrządzonych potraw.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu Zwolenia przez sekcję trąbek Młodzieżowej Orkiestry Dętej, co nadało wydarzeniu uroczysty charakter. Następnie na scenie wystąpiły zespoły ludowe, kapele oraz koła gospodyń wiejskich z powiatu zwoleńskiego, prezentując swoje umiejętności w śpiewie i tańcu.
Ulica Staropuławska w Zwoleniu
Według lustracji z 1567 roku ulica ta istniała pod nazwą Szewskiej. Na planie sytuacyjnym miasta Zwolenia z 1820 roku wykonanym przez Ignacego Ebertowskiego – Inżyniera Województwa Sandomierskiego istniała pod nazwą ulicy Krakowskiej. Dalej w 1876 roku na Planie Siedzib i ogrodów Posady Zwoleń Guberni Radomskiej, w Powiecie Kozienickim opracowan
ym przez B. Grochowickiego istniała jako ulica Puławska. W 1940 roku na planie miasta Zwolenia przed scaleniem ulica istnieje jako Storo-Puławska. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów źródłowych należy przyjąć, że ulica nazywana jako Staro Puławska po odzyskaniu (utraconych w 1869) praw miejskich czyli po 1925 roku. Natomiast w publikacji Z. Lesista „O Żydach Zwoleńskich i nie tylko” z 1990 roku autor w wykazie – „Zestawienie rodzin żydowskich zamieszkałych w Zwoleniu w 1940 roku” wymienił ulicę Staro Puławską. Według Planu Osiedli Miejskich w mieście Zwoleń pow. Zwoleński, woj. Kieleckie, pomiaru na gruncie dokonał wg południka magnetycznego w 1942 roku oraz plan sporządził w 1955 roku mierniczy – Prezes WRN Edward Kukiełka – Kielce istnieje ulica Staropuławska. Na ulicy tej zamieszkiwali do czasów II wojny światowej obok Polaków Żydzi, funkcjonowała tam w latach powojennych Poczta Polska, sklep żelazny, zakłady krawieckie.
Opublikowano: 12.05.2025
Zobacz inne Artykuły w kategorii




