REKLAMA

KULTURA \ LITERATURA
Laureat jednego z wyróżnień Cezary Gawor za opowiadanie GRYPA.

W dniu 20 listopada w Poznaniu odbyło się spotkanie promujące pokonkursową antologię "Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100".Laureatem jednego z wyróżnień był Cezary Gawor, radomianin za opowiadanie pt. "GRYPA".
©.Jagoda Haloszka "Życie Uniwersyteckie"
Spotkanie promujące pokonkursową antologię "Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100" stało się kolejnym dowodem, że w naszym mieście dzieją się przedziwne rzeczy. Jak może być inaczej jeśli mamy tak fantastyczne jury i tak fantastycznych autorów.
Barbara Sarbian autorka zwycięskiego opowiadania "Do Demona!" będąc pewnego razu na Pyrkonie spotkała postać, która wydała się zdecydowanie nie z tego świata. To zaowocowało stworzeniem postaci Demona z kręgu runicznego, którego można spotkać w okolicach Starego Rynku. Demon ów trudni się szczególnego rodzaju działalnością gospodarczą sprzedając niecodzienny towar. Tylko ta postać zdaniem autorki jest prawdziwa, pozostali bohaterowie są fikcyjni, łącznie z Mickiewiczem, który tak odbiega od szkolnych wzorców, że wydaje się nieprawdopodobny.
Oprócz Barbary Sarbian o swoich utworach opowiadali także laureatka III miejsca Anna Jelec ("Ujemna koza") i laureat jednego z wyróżnień Cezary Gawor, radomianin ("Grypa").
W opowiadaniu Anny Jelec oprócz swojskich ujemnych kóz, pojawia się też magiczne kitsune z mitologii japońskiej, lis z wieloma ogonami. Co wyniknie z takiego spotkania?
Zaś u Cezarego Gawora główny bohater złapał grypę, ale nie jest to chyba zwykły wirus, w każdym razie jego przebieg musi zastanawiać.
Na spotkanie przybyli także inni z wyróżnionych autorów: Jacek Kalinowski ("Yantala"), Mariusz Kaźmierczak ("U granic poznania"), Jacek Wątorek ("Paradoks Bródkowskicg"), Daniel Hermanowicz ("Tkacz czasu").
Jury, które spośród 130 prac konkursowych wyłoniło 14 najlepszych opowiadań, przybyli: Joanna Jodełka (przewodnicząca), Piotr Jaśkowiak, Remigiusz Koziński, Katarzyna Kamińska, Joanna Gaca-Wyczółkowska, Aleksandra Kujawiak.
Przewodnicząca Jury gratulując laureatom fantazji podkreślała też, że opowiadanie jest bardzo wdzięczną formą literacką, wymagającą dyscypliny od autora, aby w niedużej objętości zawrzeć pełną i ciekawa historię, stworzyć bohaterów.
mat.
źródło: Wydawnictwo Miejski Posnania
Zobacz inne Artykuły w kategorii










