19:12 / 14.12.2020

Krwi własnej ani życia nie szczędzić... PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW W RADOMIU.

© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

50 ochotników złożyło w sobotę, 12 grudnia uroczystą przysięgę wojskową. Od tego dnia będą służyć w batalionach 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w stopniu szeregowych.

Było uroczyście i zgodnie z ceremoniałem. 50 ochotników na terenie jednostki wojskowej w Radomiu zobowiązało się wiernie służyć ojczyźnie, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, a w razie potrzeby stanąć w obronie kraju.


©6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

- Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar wojskowy, który jest najważniejszym symbolem dla każdego żołnierza. Żołnierze po przysiędze wojskowej będą realizować wszystkie zadania w pododdziałach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – wyjaśnia ppłk Łukasz Baranowski – dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Złożenie przysięgi to moment uroczysty i wzruszający, jednak aby do niego dojść żołnierze musieli przejść szkolenie podstawowe przygotowujące ich do podjęcia służby w szeregach 6MBOT.


©6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

- To trudne szkolenie, na jego uczestników czekały przede wszystkim zajęcia praktyczne, ale również dużo teorii - mówi ppłk Łukasz Baranowski i dodaje: - Terytorialsi są bardzo dobrze przygotowani do wykonywania wszystkich działań, przedsięwzięć związanych ze wspieraniem lokalnych społeczności.

Do przysięgi wojskowej przystąpiło 50 osób, czyli tyle, ile pod koniec listopada zgłosiło się na szkolenie. Zatem wszyscy ochotnicy podołali prowadzonej na radomskim Sadkowie „Szesnastce”.

Szkolenie podstawowe z wyróżnieniem ukończyli szeregowi: Piotr Karczewski, Hubert Tarka, Wiktoria Młot, Katarzyna Guzowska i Sebastian Białecki.

Wśród ochotników, którzy w sobotę złożyli przysięgę jest szer. Paulina Moskwa, której tata także należy do Terytorialsów.

- Wstąpiłam do WOT z powodu panującej obecnie sytuacji. Chciałam pomóc ludziom, swojej rodzinie również. Szkolenie było dla mnie dużym przeżyciem. Nauczyłam się, jak współpracować w grupie, jak dobrze strzelać, jak pomagać innym. Bardzo się cieszę, że tutaj jestem, i że udało mi się ukończyć szkolenie. Przysięga jest dla mnie ogromnym przeżyciem, ale również wielką radością – mówiła ochotniczka chwilę po złożeniu przysięgi.

Była to ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w związku z utrzymującym się stanem pandemii wszystko odbyło się z zachowaniem zasad sanitarnych.

Po raz kolejny Terytorialsi składali przysięgę bez udziału rodzin.

W uroczystości udział wzięli dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Przemysław Owczarek, płk pil. mgr inż. Maciej Siemiński – dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz ppłk Łukasz Baranowski – dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Podczas przysięgi ppłk Baranowski z rąk płk. Owczarka otrzymał Odznakę Pamiątkową 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


©6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Jeszcze przed uroczystą przysięgą, w piątek wieczorem żołnierze zawierzyli swoją służbę Bogu podczas Mszy św. Sprawowanej w kościele garnizonowym w Radomiu.