REKLAMA

Tlen

KULTURA \ KONCERTY

W Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbyła się promocja książki Wincenty Flak (1870-1943) – rzeźbiarz z Zielonki Nowej -

6 października (niedziela) o godzinie 15:00 w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu miała miejsce promocja książki "Wincenty Flak (1870-1943) – rzeźbiarz z Zielonki Nowej"

Fotorelacja: Adam Dziedzic / Obiektywnie.info.pl / ObiektywnieTV
W Muzeum Regionalnym w Zwoleniu miało miejsce spotkanie z autorami książki, oraz zaprezentowano dotąd nieeksponowane prace Wincentego Flaka. Pierwsze egzemplarze książki zostały wręczone 6 października uczestnikom wydarzenia.

W trakcie promocji książki dr Katarzyna Madejska, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, ogłosiła, że muzeum rozpoczęło realizację projektu "Wincenty Flak – pomiędzy religijnością a patriotyzmem" na lata 2023-2024. Projekt ten, zgodnie z umową podpisaną 5 czerwca 2023 roku, jest przeprowadzany w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna". Dofinansowanie z ministerialnych środków wynosi 70 000 zł, a całkowity koszt zadania to 87 500 zł. 

Projekt, badania i publikacje

dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS - nadzór merytoryczny, dr hab. Paweł Madejski - wolontariusz, dr Katarzyna Madejska - koordynator projektu.

Wincenty Flak - rzeźbiarz - samouk, chłop, Polak; urodzony w 1870 r. w Nowej Wsi pod Kozienicami, zamieszkały i zmarły w 1943 r. w Zielonce Nowej koło Zwolenia.  Znany za życia, zapomniany po śmierci. Nietuzinkowa postać, którą trudno jako artystę jednoznacznie sklasyfikować. Tworzył dla swoich krewniaków i powinowatych, urzędników, duchownych, papieża, prezydentów, królów, marszałków i mężów stanu. Książka to efekt dwuletnich interdyscyplinarnych badań poświęconych Flakowi jako człowiekowi i osobowości artystycznej.


Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się w zakładce https://muzeum.zwolen.pl/wincenty-flak/ .

Recenzenci:

Nie mam wątpliwości, że postać rzeźbiarza-snycerza Wincentego Flaka, chłopa i wybitnego artysty, w pełni zasługuje na odrębną monografię. Przedstawione mi do zaopiniowania jej fragmenty jednoznacznie to potwierdzają, a poziom rozważań może uczynić z tego wydawnictwa dzieło wybitne. Moim zdaniem, będzie ono stanowić ważne odniesienie dla przyszłych prac dotyczących szeroko pojętej twórczości oraz twórców ludowych. Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza JaworaUniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Rozważania zawarte w publikacji pisane są przez autorów reprezentujących kilka dyscyplin naukowych: historię, historię sztuki, etnologię i antropologię kulturową, językoznawstwo i muzealnictwo. Te dziedziny od dawna przenikają się nawzajem, co prowadzi do licznych fuzji ponad granicami nauk. W recenzowanej książce nie znajdziemy perspektywy „zlewania się” dyscyplin, lecz mamy tu do czynienia z ich spotkaniem i wzajemnym uzupełnianiem się. Reprezentujący te dyscypliny autorzy cały czas utrzymują harmonię spotkania, którego bohaterem jest Wincenty Flak – rzeźbiarz z Zielonki Nowej, podradomskiej wsi pod Zwoleniem – oraz jego twórczość, zwłaszcza rzeźby o charakterze patriotycznym i religijnym, stanowiące znak rozpoznawczy artystyZ recenzji dr hab. Grażyny Ewy Karpińskiejprof. em. Uniwersytetu Łódzkiego

Uczestnikami projektu i jednocześnie autorami publikacji są: Katarzyna Smyk, Paweł Madejski, Alicja Mironiuk-Nikolska, Danuta Olesiuk oraz Weronika Knieć.

Podczas zakończenia spotkania dr Katarzyna Madejska, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, podziękowała pracownikom muzeum za przygotowanie wystawy oraz ich zaangażowanie, w szczególności Weronice Knieć, Kindze Mazur, Justynie Czarkowskiej, a także pracownikom Gminy Zwoleń: Sekretarzowi Mirosławowi Chołujowi, Pawłowi Rutce i Jackowi Szpakowi. Wyraziła również wdzięczność Burmistrzowi Zwolenia za przeznaczenie środków na wkład własny w projekcie. Skierowała podziękowania do Profesor Katarzyny Smyk za udzieloną dotację, dzięki której możliwy był zakup dzieła Wincentego Flaka za sumę 15 tysięcy złotych.

Patronat medialny nad projektem sprawuje portal Obiektywnie.info.pl.

Wincenty Flak urodził się 25 marca 1870 roku w wielodzietnej rodzinie Antoniego Flaka i Agnieszki z Żaków. Trzykrotnie żonaty, doczekał się sześciorga dzieci. Początkowo rodzina Flaków utrzymywała się głównie z pracy na roli, bardzo szybko jednak Wincenty poświęcił się całkowicie swojej największej pasji: rzeźbiarstwu. Jego pierwsze prace to głównie rzeźby świętych i płaskorzeźby--obrazy, przedstawiające sceny pasyjne i bogato dekorowane ramy. W 1912 roku rzeźby Wincentego po raz pierwszy mogła podziwiać szersza publiczność zgromadzona na zbiorowej wystawie w Kozienicach. Później artysta prezentował swoje prace także w Radomiu, Dęblinie, Staszowie i Poznaniu. Z czasem poszczególne dzieła Wincentego zaczęły trafiać do znanych polityków - prezydenta Ignacego Mościckiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, a nawet do cesarza austriackiego i króla Rumunii. Bardzo liczną grupę w katalogu prac Wincentego stanowią także dzieła o charakterze sakralnym. Są to obrazy, rzeźby i feretrony, w tym jeden dla kościoła Bernardynów w Radomiu. Zdecydowanie wcześniejszym dziełem, pochodzącym z roku 1918, był drewniany krzyż wykonany na zamówienie państwa Heleny i Teofila Kawków z Leokadiowa. Wiele czasu poświęcił Wincenty na stworzenie swojej najwspanialszej kompozycji - Zmartwychwstania Polski. Praca tworzona jako wotum wdzięczności za odzyskanie
niepodległości przez ojczyznę powstawała ok. 20 lat. Niestety, nie zachowała się do naszych czasów - została zniszczona w 1939 r. przez żołnierzy hitlerowskich. W czasie 11 wojny światowej artysta tworzył już coraz mniej. Jednym z jego ostatnich dzieł była szkatuła ofiarowana Hansowi Frankowi w zamian za uwolnienie synów. Zmarł 17 czerwca 1943 roku, mając 73 lata. Na zwoleńskim cmentarzu żegnała go rodzina i znajomi, cała lokalna społeczność.


Opublikowano: 06.10.2024