REKLAMA

Tlen

KULTURA \ WYSTAWY

Karolina Zaborska. Lys, czyli światło północy w Elektrowni

Lys, czyli światło północy to artystyczna próba uchwycenia esencji duńskiego krajobrazu, który manifestuje się w każdej z sił natury, oddziałując na życie i zmysły.

Fotoreportaż foto: Eliza Wilczyńska / MCSW Elektrownia

22 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu odbyła się oficjalna prezentacja fotografii Karoliny Zaborskiej. Wystawa stanowi zaproszenie do świata, gdzie – jak pisał Hermann Hesse – prawdę i szczęście trzeba przede wszystkim przeżyć i odczuć, a nie jedynie poznać teoretycznie. Słowa „prawda ma być przeżywana, nie uczona” odwołują się do subiektywności naszego odbioru świata, pełnego osobistych filtrów emocji, wspomnień i przeżyć. Ekspozycja Lys jest jednocześnie osobistą refleksją artystki po kilkuletnim pobycie w Kopenhadze, mieście od lat zajmującym czołowe miejsca w rankingu World Happiness Report. Poprzez tę wystawę artystka dzieli się swoją fascynacją duńskim światłem, miejscami, i momentami, których esencję mogliśmy zobaczyć w formie project roomu w Elektrowni w Radomiu.

Karolina Zaborska
Znana również jako Rolka Zaborska, jest artystką wizualną, kolażystką, twórczynią animacji oraz filmów eksperymentalnych. Specjalizuje się w kolażach i animacjach wideo, w których zręcznie dekonstruuje rzeczywistość, osiągając subtelną równowagę między prawdą a fikcją. Podejmując tematy związane z postępem cywilizacyjnym i jego wpływem na jednostkę, jej prace zachowują intrygujący dystans, wplatając poetyckie odniesienia, ironię czy sarkazm. Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na twórczość i inspiracje artystki. W jej pracach widoczne są liczne odniesienia do miast, takich jak Łódź, Warszawa czy Kopenhaga, które miały duży wkład w kształtowanie jej artystycznej drogi. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, gdzie otrzymała dyplom licencjacki na kierunku grafika, specjalność nowe media i fotografia w 2012 roku. Równocześnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych. Dyplom licencjacki otrzymała w Pracowni Grafiki Warsztatowej i Pracowni Malarstwa i Rysunku. Tytuł magistra obroniła w 2015 roku na specjalności Projekty Wizualne w Pracowni Grafiki Warsztatowej, Pracowni Grafiki Wydawniczej i Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Duńskiej Fundacji Sztuki (Statens Kunstfond) w 2024 roku.


Projekt został zrealizowany przy wsparciu Statens Kunstfond.