13:09 / 07.09.2023

Gorący początek sezonu w radomskim teatrze!Sezon 2023/2024 Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu rozpoczyna spotkaniem z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Tym samym kontynuowane są działania okołofestiwalowe, które będą widzom towarzyszyć do XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, czyli do października 2024 r.

Już 11 września br. na Scenie Kotłownia aktorzy pod opieką reżyserki Leny Frankiewicz zaprezentują  intrygującą interpretację opowiadań „Dramat baronostwa”, „Studnia”, „Filibert dzieckiem podszyty”
Kolejne czytanie w październiku. 
W programie działań okołofestiwalowych, 24 października odbędzie się panel gombrowiczowski pt.: „O! Ironio!”, w którym udział wezmą: Justyna Sobolewska, Sandra Szwarc, Mateusz Górniak, Malcolm XD. Spotkanie poprowadzi Michał Pabian.Na pierwszą w tym sezonie artystycznym teatr zaprasza 15 września. Na Dużej Scenie zostanie wystawiona niezwykła opowieść „Jak zostałam wiedźmą” na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. To historia o walce dobra ze złem w cyfrowym świecie pełnym mobilnych urządzeń i sztucznych pragnień. Spektakl reżyseruje Michał Derlatka znany z nowatorskich środków inscenizacyjnych.  Do tego przewrotny humor, zjawiskowa scenografia i porywająca muzyka. 

Z kolei 30 września premierę będzie miał spektakl „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” w reżyserii Cezarego Domagały, w sposób szczególny dedykowany najmłodszym widzom. Na Scenie Kameralnej zobaczymy poruszającą  historię o dążeniu do realizowania swoich marzeń, pełną ciepłego humoru i z pięknymi piosenkami. To interaktywny, familijny spektakl dla widzów w każdym wieku. Na afisz powrócą znane i lubiane tytuły: spektakl „Wstyd” w reżyserii Błażeja Peszka
„Seks dla opornych”, czy wyśmienita farsa „Dajcie mi tenora!” w reżyserii Marcina Sławińskiego. W październikowym repertuarze nie zabraknie też zwariowanej interaktywnej komedii „Szalone nożyczki” oraz uwielbianej przez widzów „Pomocy domowej”. Ponownie zagości nagradzana Gombrowiczowska „Zbrodnia z premedytacją” - niesamowita inscenizacja opowiadania Witolda Gombrowicza w reżyserii Błażeja Peszka. Również w październiku na Dużej Scenie na nowo rozgorzeje sąsiedzki spór pomiędzy Cześnikiem i Rejentem we współczesnej, niezwykle zabawnej realizacji „Zemsty” w reżyserii Pawła Świątka. Natomiast najmłodszych widzów czekają kolejne spotkania z „Roszpunką”

Na początek października Powszechny przygotował wyjątkowe wydarzenie! Po raz pierwszy na radomskiej scenie wystąpią artyści z Korei!!! W ramach InlanDimensions International Arts Festival 2023 odbędą się dwa pokazy przedstawienia „Medea i jej sobowtór”. Jest to niezwykła okazja zobaczenia azjatyckiej interpretacji tragedii Eurypidesa. Połączenie klasycznego tekstu z tańcem współczesnym i tradycyjnym gatunkiem koreańskiej muzyki pansori  tworzą barwne, spektakularne i poruszające widowisko. 

Z gościnnych spektakli na radomskiej scenie warto też odnotować przedstawienie pt. „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Premiera spektaklu uświetniła 50 – lecie pracy artystycznej wybitnej aktorki Joanny Żółkowskiej. Poza Joanną Żółkowską wystąpili Paulina Holtz i Kacper Kuszewski
Dwumiesięczny cykl wydarzeń teatralnych zakończy koncert przebojów Andrzeja Zauchy „Byłaś serca biciem” w wykonaniu muzyków z Modest Project.

Początek sezonu zapowiada się więc w Teatrze Powszechnym ekscytująco.
      
Barbara Pikiewicz