REKLAMA

Tlen

KULTURA \ WYSTAWY

Finisaż wystawy Idowu Oluwaseun. A Coloured Story & BezAle w MCSW Elektrownia

24 marca 2024 r. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbył się finisaż wystawy malarstwa artysty pochodzącego z Nigerii Idowu Oluwaseun.

Fotoreportaż foto: Eliza Wilczyńska Art/Obiektywnie.info.pl
W ramach finisażu w tle obrazów Idowu Oluwaseuna zaprezentowana została najnowsza kolekcja marki BezAle o tytule „Artystyczna strefa komfortu”. Akceptacja, Inność, Tolerancja = Połączenie te słowa towarzyszyły nam w trakcie performance’u. 

Finisaż „A Coloured Story”

24 marca w przestrzeni MCSW Elektrownia pożegnaliśmy wystawę artysty Idowu Oluwaseun. Wystawa cieszyła się jak wiemy, dużym odzewem wśród odbiorców, nie dziwi więc fakt, że na finisaż przybyło również dużo zwiedzających. Wśród gości honorowych powitanych przez dyrektora Włodzimierza Pujanka, dyrektor Wiolettę Kotkowską, kuratora wystawy Pawła Witkowskiego byli: zastępca prezydenta miasta Radomia Katarzyna Kalinowska, dyrektor Klubu Środowisk Twórczych Łaźnia Beata Drozdowska,
dyrektor Teatru J. Kochanowskiego w Radomiu Małgorzata Potocka, kanclerz Loży Radomskiej BCC Izabela Seweryn, prezes Stowarzyszenia „Razem” Dagmara Janas, radni: Magdalena Lasota, Piotr Szprendałowicz, Hufiec ZHP Radom Bartosz Bednarczyk.

Akceptacja, Inność, Tolerancja = Połączenie
Idowu Oluwaseun „A Coloured Story” & BezAle

Połączenie sztuki ze sztuką

MCSW Elektrownia tym razem do udziału w projekcie zaprosili markę BezAle, której filozofia w szczególny sposób łączy się pracami nigeryjskiego artysty. W ramach finisażu w tle obrazów Idowu Oluwaseuna zaprezentowana została najnowsza kolekcja marki BezAle o tytule „Artystyczna strefa komfortu”. Pełne emocji nasycone empatią połączenie sztuki ze sztuką. To było idealne połączenie malarstwo niesamowitego artysty Idowu Oluwaseuna i wrażliwych pełnych pasji projektantek: Sandry Skrzypczak oraz Izabeli Kossowskiej. Jak mówią: „Wierzymy, że moda może być nie tylko piękna, ale także etyczna, zrównoważona i sprawiająca, że każdy czuje się wyjątkowo. ” Osobiście czułam się wyjątkowo w zgodzie ze sobą. Wielkie ukłony kieruje do wszystkich, którzy stworzyli ten piękny wzruszający performance: dyrekcji MCSW Elektrownia, kuratora wystawy Pawła Witkowskiego, założycielek marki BezAle Sandry Skrzypczak, Izabeli Kossowskiej.

Sztuka bez granic + Moda bez granic
= Połączenie

Idowu Oluwaseun 

Artysta urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Seria A Coloured Story 

Kilkanaście wielkoformatowych formatów to zapis anonimowych historii związany z kolorem ludzkiej skóry. Tu dużo dzieje się w emocjach obok prac artysty nie da się przejść obojętnie. Prace oprócz swego wyjątkowego piękna ukazują ból jaki niesie ze sobą dyskryminacja. Szczególne miejsce zajmuje bowiem problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy.   

BezAle 

BezAle to polska marka odzieżowa, która propaguje modę bez granic. Jak mówi założycielka Sandra Skrzypczak i współzałożycielka Izabela Kossowska marki BezAle „Chcemy ubierać kobiety w charakter, bez względu na to jakie wyzwanie stawia przed nami świat. Slow fashion to dla nas o wiele więcej niż tylko trend – to filozofia, która definiuje naszą markę. Dążymy do zmiany sposobu, w jaki społeczeństwo postrzega modę i jej twórców. Nie chcemy być tylko kolejnym szybkim i przemijającym zjawiskiem, bo chcemy być inspiracją do poszukiwania indywidualności i autentycznego stylu. Wierzymy, że moda może być nie tylko piękna, ale także etyczna, zrównoważona i sprawiająca, że każdy czuje się wyjątkowo. ”

Marka BezAle: „Pragniemy tworzyć przestrzeń, w której każdy może się wyrazić 
i czuć się piękny w swojej własnej skórze”
                  
Eliza Wilczyńska

Opublikowano: 27.03.2024