BIZNES \ KONFERENCJE
Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w ten weekend
Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w ten weekend na Wernisaż wystawy "Jacek Malczewski Konteksty" oraz na Koncert - Andrzej Jagodziński Trio & Agnieszka Wilczyńska.
1. Piątek (20 września) godz. 17:00
Wernisaż wystawy „Jacek Malczewski. Konteksty”
Impulsem do zorganizowania wystawy w 2024 roku jest 170. rocznica urodzin Patrona Muzeum.
Na planowanej wystawie pokazane zostaną prace artystów, z którymi Malczewskiego łączyły relacje mistrz-uczeń bądź stosunki koleżeńskie, ale też tych, których twórczość mogła mieć wpływ lub stanowić inspirację dla rozwoju jego malarstwa. Tytułowy kontekst będą stanowić prace artystek i artystów takich, jak m.in. Jan Matejko, Maurycy Gottlieb, Witold Pruszkowski, Olga Boznańska.
Zaprezentowane na wystawie prace zostaną wypożyczone z instytucji muzealnych, zarówno narodowych, jak regionalnych, ale też z wielu kolekcji prywatnych, a także zbiorów własnych naszego Muzeum.
Poszukiwanie wspólnych tropów, analogii i kierunków poszczególnych wpływów w obszarze sztuki, zawsze pozostaje dość ryzykownym procesem. W przypadku Jacka Malczewskiego szczególnym utrudnieniem pozostaje mnogość bodźców: miejsc, postaci oraz dzieł, którym ulegała jego twórczość oraz które wywarły wpływ na jej stopniową ewolucję.
Wystawę będzie można odczytać na wielu płaszczyznach, interpretować wielotorowo, pod różnym kątem zarówno treści, jak i formy. Będzie to nie tylko podróż poprzez życie wielkiego Artysty, ale i próba zgłębienia przynajmniej w części tak różnych wątków pojawiających się w jego malarstwie, a także sposób na prześledzenie choć w pewnym stopniu specyficznych rozwiązań zastosowanych w jego kompozycjach.
Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog.
Czas trwania wystawy: 20 września 2024 – 5 stycznia 2025 r.
Autorka scenariusza, kuratorka wystawy: Paulina Szymalak-Bugajska
2. Sobota (21 września) godz. 17:00
Równonoc w Malczewskim
Koncert - Andrzej Jagodziński Trio & Agnieszka Wilczyńska
Gościnnie wystąpi Piotr Zarzyka Band
Scena na Dziedzińcu muzealnym - wejście od ulicy Wałowej
Wstęp wolny
Andrzej Jagodziński to artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. Od 2004 wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała dwie płyty, których pierwsza otrzymała status Złotej Płyty.
Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem, Project Grappelli czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.
Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik (od występów z nią zaczęło się – występ w ramach ‚Złotej Tarki’ w 1979 r.), Ewą Bem (już 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.
Od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku. Najnowszą inspiracją tego artysty jest muzyka J.S.Bacha. W grudniu 2020 roku ukazała się płyta Tria z programem bachowskim. W b.r. planowane jest nagranie płyty z przygotowanym już materiałem muzycznym na trio jazzowe, wokalistkę jazową i orkiestrę instrumentów dawnych. Projekt nosi tytuł Jazz Sebastian Bach.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik15 września z okazji 85.
Opublikowano: 18.09.2024