19:02 / 16.02.2021

W Radomiu wręczono Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej DLA DOBRA WSPÓLNEGO.

©Jakub Szymczyk KPRP

Tegoroczna gala zorganizowana została w Radomiu, bo aż trzy podmioty działające w tym mieście znalazły się w gronie nominowanych do prezydenckiej nagrody.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w dniu dzisiejszym tj.16 lutego 2021r. o godz. 13.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu Prezydent Andrzej Duda po raz piąty wręczył Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”
To wyróżnienia dla tych, którzy mają serce, poświęcają się dla innych, myślą o drugim człowieku – podkreślił Prezydent. Zaznaczył, że z powodu epidemii nagrody V edycji mają wyjątkowy wymiar, bo pomaganie innym w obecnych czasach jest szczególnie trudne, czasem niebezpieczne.

Nieformalna grupa pomocy z Radomia "Widzialna Ręka", Jakub Wachnicki, ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji "Świadomość = Życie" z Jedlni-Letnisko oraz Fundacja Humanistes zostali tegorocznymi laureatami nagrody "Dla Dobra Wspólnego", które zostały wręczone w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

W wydarzeniu udział wzięli: 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.


©Jakub Szymczyk KPRP

Prezydent Andrzej Duda mówił, że nagroda „Dla Dobra Wspólnego” ma szczególny wymiar. -Wręczana jest osobom realizującym misję niesienia drugiemu człowiekowi dobra. Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi, niosą bliźnim dobro. Społeczność Radomia ma swoją zasługę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, dojrzenia człowieka w okresie pandemii koronawirusa. Aż trzy podmioty, które działają w Radomiu są w tym roku finalistami konkursu -  mówił prezydent Duda:

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała wszystkim tym, którzy wspierają innych, działają na rzecz potrzebujących - nie tylko dużym organizacjom, ale i tym mniejszym, także anonimowym osobom. Jesteście prawdziwymi bohaterami – mówiła Agata Kornhauser-Duda:

w kategorii: CZŁOWIEK – LIDER
Jakub Wachnicki – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz Sił Zbrojnych RP. Swoją aktywnością promuje obywatelską postawę, ratownictwo medyczne, pierwszą pomoc oraz zdrowy styl życia / Radom.
- Za przyznaną nagrodą stoi rzesza moich przyjaciół, kolegów z którymi każdego dnia walczymy o ludzkie życie, żebyście Państwo mogli normalnie żyć. Ratownicy medyczni, dyspozytorzy medyczni, żołnierze WOT poświęcają swój wolny czas, całe swoje życie prywatne na to, żeby pomóc drugiemu człowiekowi i robią to bezinteresownie. W życiu kieruje się maksymą Alberta Einsteina "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" - mówił Jakub Wachnicki:

w kategorii: DZIEŁO – PRZEDSIĘWZIĘCIE, PROJEKT
Akcja „Widzialna Ręka” (jako ruch społeczny w Radomiu) – nieformalna grupa na portalu społecznościowym Facebook, na której członkowie oferują bezinteresowną pomoc dla wszystkich osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie domowej.
- Lada dzień minie rok od kiedy wszystko się zaczęło. Zaczynaliśmy od kilku telefonów, kilku szybkich informacji w mediach społecznościowych. W ciągu kilku dni były nas tysiące, teraz jest 28 tysięcy osób, które należą do naszej grupy. Zaczynaliśmy od działań prostych: pomocy dla seniorów i szpitali w zakresie środków ochrony osobistej. Pomogliśmy też naszej koleżance Ani, która była w zaawansowanej cięży i znaleźliśmy miejsce w szpitalu, aby jej dzieciątko mogło się urodzić. Działamy cały czas i nasze działania są mocno skonsolidowane- mówił Michał Jagodziński:

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Radomski Bank Żywności, powołany w 2000 roku, jako związek stowarzyszeń. Organizacjami założycielskimi byli: Caritas Diecezji Radomskiej, Liga Kobiet Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Od 2004 roku Radomski Bank Żywności należy do Federacji Polskich Banków Żywności. Bank codziennie pozyskuje żywność z około 240 placówek handlowych. Dyrektor banku Anna Głogowska:

w kategorii: INSTYTUCJA – ORGANIZACJA
Fundacja HUMANITES – organizacja, której liderzy dostrzegają szerszy kontekst współczesnych relacji rodzinnych. Najbardziej znani są z akcji „2 godziny dla rodziny”, skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny / Warszawa.

NAGRODA SPECJALNA IM. PIOTRA PAWŁOWSKIEGO:
śp. Bartłomiej Skrzyński – polski dziennikarz i działacz społeczny, aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych.


©Jakub Szymczyk KPRP

Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” została ustanowiona w 2016 r. w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.

Statuetka przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja, Dzieło – przedsięwzięcie, projekt oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego.