KULTURA \ WYSTAWY
Eksponat Muzeum im. Jacka Malczewskiego na wystawie 100 szopek w Watykanie
Kolejny raz obiekt z Muzeum im. Jacka Malczewskiego staje się ważnym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia związanym z samą Stolicą Apostolską. W tym roku w Watykanie odwiedzający z całego świata będą mogli podziwiać szopkę bożonarodzeniową
Fotoreportaż foto: Adam Dziedzic / Obiektywnie.info.pl
W zeszłym roku, obraz "Jasełka" z 1888 roku, dostępny w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, został użyty na kartce świątecznej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. W efekcie, życzenia ze wzmianką o "Jasełkach" dotarły na wszystkie kontynenty. W bieżącym roku, odwiedzający z różnych stron świata będą mieli możliwość podziwiania szopki bożonarodzeniowej autorstwa Jarosława Rodaka, która będzie prezentowana na Placu Świętego Piotra w Watykanie, wśród stu najpiękniejszych szopek
W konferencji udział wzięli: Katarzyna Jędrzejczyk Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Ilona Pulnar-Duszyk Zastępca Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Bp Marek Solarczyk Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej, Ks. Grzegorz Zieliński.
Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 30 października w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, dyrektor Leszek Ruszczyk wyraził wdzięczność, mówiąc: "Chciałbym serdecznie podziękować Jego Ekscelencji Biskupowi Markowi Solarczykowi za inicjatywę i współpracę, dzięki której szopka będzie reprezentować nie tylko Mazowsze i Diecezję Radomską, ale również Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu."
Biskup Marek Solarczyk opisał, jak doszło do współpracy, natomiast ks. Grzegorz Zieliński dodał, że wystawa będzie otwarta od 8 grudnia do 6 stycznia 2025 roku i będzie dostępna do zwiedzania pod kolumnadą Berniniego na Placu Świętego Piotra.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego wzbogaciło się w tym roku o ten wyjątkowy eksponat. To niezwykłe dzieło jest nie tylko świadectwem talentu artysty, ale także ukłonem w stronę tradycji garncarskich i rzeźbiarskich, które od lat pielęgnuje Pan Jarosław.
Jarosław Rodak jest wyjątkową postacią nie tylko na mapie kultury ludowej, ale także jako jeden z nielicznych mistrzów sztuki garncarskiej, związanych z ośrodkiem w Rędocinie. Urodzony w 1947 roku, początkowo pracował jako tokarz precyzyjny. Jednak to jego związek z rodziną Mołdawów, odmienił jego życie i skierował na drogę, która do dziś przynosi mu wiele sukcesów. Dzięki pasji i zaangażowaniu w rzemiosło, z czasem stał się samodzielnym artystą, budując własny warsztat i rozwijając techniki wytwarzania, charakterystyczne dla regionu Rędocina. Rodak doskonale opanował technikę toczenia tradycyjnych naczyń, takich jak dzbany, misy czy garnki, które zyskały ogromne uznanie nie tylko na lokalnych kiermaszach, ale również wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki ludowej.
Jego talent znalazł też wyraz w rzeźbie ceramicznej, którą rozpoczął pod okiem swojej teściowej, Krystyny Mołdawy. To w tym obszarze Jarosław Rodak szczególnie się wyróżnił, tworząc rzeźby o charakterystycznym, surowym stylu, które zachwycają monumentalnością i prostotą form. Jego sakralne dzieła – szopki, figury świętych i przedstawienia Chrystusa – zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą - powiedziała Katarzyna Jendrzejczyk
W 2004 roku został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, a dwa lata później otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury.
Pliki do pobrania:
Opublikowano: 30.10.2024