22:03 / 18.03.2024

BIO-CHEM wystawa w MCSW Elektrownia Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski.

©Eliza Wilczyńska Art / Obiektywnie.info.pl   ©Agnieszka Witkowska



BIO-CHEM wystawa w MCSW Elektrownia
Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, 
Paweł Matyszewski. 

15 marca 2024 r. o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu została otwarta wystawa BIO-CHEM na której swoje prace zaprezentowali artyści: Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski. Kuratorem wystawy jest Paweł Witkowski.














Projekt BIO-CHEM

Trzech artystów, trzy indywidualności – Izabeli Chamczyk, Diany Lelonek i Pawła Matyszewskiego – jeden projekt pod wspólnym tytułem „Bio-Chem”. Ekspozycja pokazuje wątki biologiczne, chemiczne i środowiskowe. To wyjątkowe połączenie sztuki i nauki w ukazaniu procesów biochemicznych oraz funkcjonowaniu środowisk. Zobaczyliśmy klasyczne dzieła malarskie i rzeźbiarskie, instalację wideo oraz „żywe” obrazy stworzone przez bakterie, kryształy i różne procesy chemiczne.

O artystach

Izabela Chamczyk (ur. 1980) – malarka, performerka, artystka wideo. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie „malarstwo performatywne” łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performansem. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą, angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, pozagaleryjnego. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach, jak m.in.: Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara Mix Festiwal (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Gierowskiego w Warszawie, Galeria Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała i Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Buro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wielkopolskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, Festiwal Erarta w Sankt Petersburgu (Rosja).









                    


Diana Lelonek (ur. 1988) – artystka wizualna, aktywistka. W 2014 r. ukończyła Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest również absolwentką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na tej samej uczelni. Doktorat w zakresie sztuk wizualnych obroniła w 2019 r. 
Działa na styku sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii. Swoje prace pokazywała w takich miejscach, jak m.in.: Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze, Edith-Russ-Haus für Medienkunst w Oldenburgu, Culturescapes Festival w Bazylei, Galeria Arsenał w Białystoku, Musée de l’Elysée w Lozannie, Temporary Gallery w Kolonii, Tokyo Photographic Art Museum, NTU Centre for Contemporary Art Singapore, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu.









Paweł Matyszewski (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowni Piotra C. Kowalskiego, w której obecnie jest doktorantem. Fascynuje go przemijalność życia ludzi, zwierząt i roślin. Tworzy malarskie abstrakcje, których tematem są biomorficzne kształty budzące skojarzenia z tkankami ciała, często o zabarwieniu erotycznym. Jego obrazy emanują niepokojem i melancholią. Często tworzy w technice akrylu na płótnie oraz w wynalezionej przez siebie technice dającej efekt spękanej, chropowatej wierzchniej warstwy farby. Zajmuje się także rzeźbą i instalacją artystyczną, której często poświęca osobne wystawy. Przykładem tego może być wystawa „O włos!” zorganizowana w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w 2015 r., która w całości była poświęcona włosom. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz kilku nagród artystycznych, m.in. na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”.








©Agnieszka Witkowska




©Agnieszka Witkowska

Koniecznie się wybierzcie! Gorąco polecam

Wystawa BIO-CHEM czynna do 19.05.2024
Artyści: Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski
Kurator: Paweł Witkowski


Eliza Wilczyńska
Obiektywnie.info.pl