01:01 / 31.01.2021

18 przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej BOT odbędzie się w niedzielę 31 stycznia.

© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

31 stycznia o godzinie 10:00 na ternie 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Terytorialsi po raz pierwszy będą wtórować słowa roty przysięgi za nowym dowódcą 6 MBOT, płk. Witoldem Bubakiem.

Będzie to 18 przysięga wojskowa składana przez ochotników z Południowego Mazowsza. Osoby, które będą składały przysięgę to w większości uczniowie i studenci, ale są też osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, jak pracownik międzynarodowej korporacji, były dyrektor banku czy fizjoterapeuta dziecięcy, który specjalizuje się w hipoterapii.

Wśród osób, które w najbliższą niedzielę złożą przysięgę wojskową, są mieszkańcy Warszawy oraz powiatów: grodziskiego, garwolińskiego, otwockiego, radomskiego i kozienickiego.  

Będzie to wyjątkowa przysięga, bo odbędzie się na w miejscu stałej dyslokacji brygady. Ze względu na pandemię, przez ostatnie miesiące większość przysiąg wojskowych żołnierze składali z daleka od swoich domów, na terenie OSWL w Wędrzynie.

Będzie to przysięga, która zapisze się w historii 6 Mazowieckiej Brygady OT. Po raz pierwszy Terytorialsi, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, będą powtarzali słowa roty przysięgi po pułkowniku Witoldzie Bubaku, nowym dowódcy 6 MBOT.  


© Dostarczane przez 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej

Uroczystą przysięgę złożą żołnierze przebywających od 18 stycznia na szkoleniu podstawowym w Radomiu. Kolumnę towarzyszącą na uroczystości wystawią żołnierze-rezerwiści, którzy równolegle przebywali na szkoleniu wyrównawczym. W niedzielę wszyscy opuszczą bramy jednostki wojskowej, a swoją dalszą służbę rozpoczną w batalionach zgodnych z miejscem zamieszkania. 
 
Dołącz do nich!

Przypominamy, że cały czas prowadzony jest nabór ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony  Terytorialnej szukają osób, które chcą łączyć aktywność zawodową z Terytorialną Służbą Wojskową. Jeśli chcesz wspierać lokalną społeczność,  podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje, planujesz karierę w służbach mundurowych, zgłoś się Wojskowej Komendy Uzupełnień lub  skontaktuj się z rekruterem WOT 6 MBOT:  nr tel. 534 761 415, email. diana.przepiorka@wot.ron.mil.pl lub tel. 509 352 273, email. malgorz.brzostowska@wot.ron.mil.pl.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady OT, będą mogli zrobić to w terminie 13-28.02.2021 r., bądź 10 - 25.04.2021 r. - szkolenie poligonowe dla osób, które wcześniej nie służyły w wojsku. Natomiast najbliższe szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów, odbędą się w terminach 21.02-28.02.2121 r. lub 18.04-25.04.2021 r.  
 
Wniosek o powołanie można złożyć również za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej epuap.gov.pl. Należy wejść w zakładkę „bezpieczeństwo narodowe” i kliknąć „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”, następnie wybrać zakładkę "Powołanie do terytorialnej służby wojskowej". Do wniosku trzeba dołączyć elektroniczną kopię potwierdzającą wykształcenie.

źródło: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej