19:08 / 30.08.2017

Zwoleński Festiwal Chleba XIX DOŻYNKI  POWIATOWE – Zwoleń 2017

© Adam Dziedzic
"Zwoleński Festiwal Chleba" XIX DOŻYNKI  POWIATOWE – Zwoleń 2017 , które odbywały się w dniu 27 sierpnia w Zwoleniu były czasem doskonałej zabawy i świętowania do późnych godzin nocnych.
 Rozpoczęły się mszą dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Podczas mszy świętej odbył się ceremoniał wniesienia darów, które zostały poświęcone przez księdza Bernarda Kasprzyckiego, proboszcza parafii. Poświęconym chlebem burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański dzielili się z wiernymi obecnymi w kościele.
 Po mszy uczestnicy dożynek udali się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy w Zwoleniu (nad zalewem).
 Świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się korowodem wieńcowym poprowadzony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej, niosące symbol tegorocznego urodzaju „Róg obfitości” z darami ziemi, tuż za nimi z chlebem powiatowym Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Barbara Dorota Szczepanowska z Miechowa Kolonii, gm. Kazanów i Pan Łukasz Włodarczyk z Baryczki, gm. Przyłęk.  Za nimi Starostowie z Gmin: Tczów: Pani Bogumiła Wieczorek z Wincentowa i Pan Mieczysław Kozuń z Rawicy-Kolonia, Zwoleń Pani Dorota Solecka z Helenowa i Pan Leszek Michalski z Zielonki Starej, Kazanów: Pani Izabela Bochniak z Kowalkowa i Pan Piotr Rzepa z Osuchowa, Policzna: Państwo Aneta i Sławomir Sztobryn z Gródka. Przyłęk: Pani Agnieszka Jaskólska z Andrzejowa i Pan Michał Szczepanek z Mszadli Dolnej. Na końcu korowodu delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu.
 
 Po ułożeniu wieńców na scenie pojawili się Gospodarze Dożynek: Starosta Zwoleński – Waldemar Urbański, Przewodniczący Rady Powiatu – Edward Rybak, Wicestarosta – Arkadiusz Sulima, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Bogusław Bernaciak i Stanisław Bartosiewicz, Członkowie Zarządu Powiatu – Piotr Fijołek, Mirosław Madejski i Jerzy Sowula, Burmistrz Zwolenia – Bogusława Jaworska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu – Paweł Sobieszek, Zastępca Burmistrza – Włodzimierz Kabus, Wójt Gminy Kazanów – Teresa Pancerz-Pyrka, Przewodniczący Rady Gminy Kazanów – Paweł Jamka
Wójt Gminy Policzna – Tomasz Adamiec, Przewodniczący Rady Gminy Policzna – Paweł Jędra, Wójt Gminy Przyłęk – Marian Kuś, Przewodniczący Rady Gminy Przyłęk - Wojciech Szmajda, Wójt Gminy Tczów – Andrzej Wolszczak, Przewodniczący Rady Gminy Tczów - Piotr Woźniak, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych – Stanisław Kacperczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej – Władysław Piorun.

 Oficjalnego otwarcia dokonali Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański, którzy powitali zaproszonych gości i wszystkich rolników.Tradycyjnie starostowie dożynek poszczególnych gmin przekazali na ręce starosty i burmistrz Zwolenia oraz wójtom chlebów wypieczonych z tegorocznych zbiorów.
Burmistrz Zwolenia  podziękowała starostom za otrzymany chleb mówiąc „Obiecuję dzielić nim sprawiedliwie, tak by w gminie Zwoleń nikomu go nie zabrakło...”


 © Adam Dziedzic  Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański

 Następnie przystąpiono do dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.
 KGW „Kukułki” z Bartodziej przedstawił "Obrzęd dożynkowy".

 © Adam Dziedzic     KGW „Kukułki” z Bartodziej - "Obrzęd dożynkowy"

Po nich wystąpił zespół Vasyl Junior & Cygańskie Gwiazdy. Niepowtarzalny klimat muzyki cygańskiej i biesiadnej z łatwością trafiił do uczestników tegorocznych dożynek. (W 1999 roku Don Vasyl Junior założył  zespół pod nazwą Vasyl Junior & Cygańskie Gwiazdy, prezentując go po raz pierwszy w 2000 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romskiej w Ciechocinku.) przy red.

© Adam Dziedzic     Dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.


© Adam Dziedzic      Występ Zespołu Vasyl Junior & Cygańskie Gwiazdy

 Po występie za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa i rozwoju wsi wręczono „Zasłużony dla rolnictwa” 10 mieszkańcom Powiatu Zwoleńskiego. Otrzymali odznaczenia: Bernarda Bielewska z Łagowa gm. Przyłęk, Robert  Cywka z Mierziączki gm Przyłęk, Józefa Grabowska ze Zwolenia, Zdzisław Kaczmarzyk z Brzezinki Stare gm.Tczów, Paweł Kniotek z Kroczowa Mniejszego z gm Kazanów, Wojciech Molenda z Chechły gm. Policzna, Zygmunt Ozga z Łagowa gm. Przyłęk, Tomasz Rzepkowski z Osiny gm. Zwoleń, Jacek Sałek Koszary gm.Zwoleń, oraz Grzegorz Suwała Osuchów z gm. Kazanów.

 Następnie przystąpiono do wręczenie nagród w konkursach:
 „XI Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2017” : I miejsce – Justyna Sikora z Teodorowa, gm. Policzna, II miejsce - Zbigniew Wiśniewski z Brzezinek Starych, gm. Tczów, III miejsce – Izabela Bochniak z Kowalkowa Wieś, gm. Kazanów, IV miejsce – Jadwiga Lachtara z Mszadli Nowej, gm. Przyłęk, V miejsce – Maciej Zagożdżon ze Zwolenia, gm. Zwoleń.
W konkursie " Najsmaczniejszy chleb tradycyjny  lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku”
Wyniki konkursu "Najsmaczniejszy chleb tradycyjny  lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” podzielony był na trzy kategorie: Kategoria Piekarnie, Kategoria KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz Kategoria osoby fizyczne.

Wśród kategorii Piekarnie: I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii piekarnie dla Piekarni Głód z Kazanowa za „CHLEB GRYCZANY NA NATURALNYM ZAKWASIE”,  II miejsce Piekarnia Jana Kościelniaka z Sycyny za „CHLEB ŻYTNI NA NATURALNYM ZAKWASIE BEZ DROŻDŻY”, III miejsce Piekarnia „Kozłowski” z Osuchowa za „CHLEB RAZOWY Z ZIARNAMI”
Wśród Kategoriii KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe: I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii KGW dla Stowarzyszenia WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu, gm. Tczów za „CHLEB  WIELOZIARNISTY Z ŻURAWINĄ", II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” z Grabowa n/Wisłą, gm. Przyłęk za „CHLEB TRADYCYJNY”, III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej, gm. Tczów za „CHLEB  TRADYCYJNY”.
Wśród kategorii osoby fizyczne: I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii osoby fizyczne Teresa Woźniak z Przyłęka za „CHLEB WIELOZIARNISTY”, II miejsce Zofia Zawada z Bartodziej, gm. Tczów za „CHLEB TRADYCYJNY”, III miejsce Marzena Maziarek-Pianka ze Zwolenia za „CHLEB TRADYCYJNY”.
W konkursie „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2017” przyznano: I miejsce - Zespół „Sobótka” z Czarnolasu, gmina Policzna, II miejsce - Stowarzyszenie WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu, gmina Tczów, III miejsce - Zespół Śpiewaczy  „Łaguszowianki” z Łaguszowa, gmina Przyłęk, IV miejsce - Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki”, gmina Kazanów, Nagrodę za przygotowanie stoiska otrzymało także KGW z Sycyny, gmina Zwoleń,
Po wręczeniach nastąpił występ dziecięcych zespołów folklorystycznych z powiatu zwoleńskiego.
Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia zawsze podbijała serca mieszkańcom Zwolenia i tym razem za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa. Po nich wystąpił Zespół CDN – muzyka na żywo.
Gwiazdą wieczoru był  Zespół WEEKEND.
 Zabawa zakończyła się przy muzyce mechanicznej DJ Piotrek.
Podczas dożynek odbywały się imprezy towarzyszące między innymi: prezentacja  stoisk i degustacja potraw regionalnych, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, wystawa płodów rolnych, prezentacja firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.
Do organizacji tegorocznych Dożynek podobnie jak w poprzednich latach włączyli się lokalni przedsiębiorcy ze Związku Przedsiębiorców dla Biznesu, którego prezesem jest Iwona Paszkiewicz.

 © Adam Dziedzic          Iwona Paszkiewicz.
Sfinansowali koncert zespołu Don Vasyl Junior i przygotowali wiele darmowych atrakcji dla dzieci, w tym dmuchaną zjeżdżalnię, trampolinę eurobungee i basen z kulkami.

Adam Dziedzic