09:11 / 01.11.2021

Żołnierska pamięć wciąż żywa

©6MBOT

Porządkują mogiły, pełnią warty przy grobach bohaterów, modlą się w intencji poległych... Żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w całym stałym rejonie odpowiedzialności pamiętają o polskich bohaterach i kombatantach – trwa akcja „Żołnierska pamięć”.

Program „Żołnierska Pamięć” ma na celu pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę oraz okazanie szacunku tym, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami. 


©6MBOT
Jak co roku żołnierze 6MBOT uporządkowali mogiły swoich bohaterskich poprzedników i zapalili symboliczne znicze. 

Żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu porządkowali mogiły bohaterów na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. Radomscy terytorialsi zapalali również znicze w ramach kampanii „Znicz dla Bohatera”, której pomysłodawcą jest kapelan garnizonu Radom, ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. Znicze zapłonęły na grobach m.in. powstańców styczniowych i warszawskich, legionistów, strażaków czy harcerzy, którzy walczyli w Szarych Szeregach. 


©6MBOT
- Poprzez te działania uczymy się patriotyzmu, pokazujemy, że pamiętamy o tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Okazujemy im w ten sposób ogromny szacunek. Pokazujemy, że kontynuujemy tradycję pokoleniową, jesteśmy następcami, tych którzy to zapoczątkowali – mówi ks. ppor. Piotr Woszczyk - kapelan 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.
Żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku swoją opieką objęli mogiły na nekropoliach w Nowym Dworze Mazowieckim, Zakroczymiu, Modlinie oraz Płocku. Uporządkowali m.in. grób oficera i kaprala poległych w Twierdzy Modlin oraz mogiłę zbiorową żołnierzy  Września’3
W porządkowanie grobów włączył się również 61 batalion lekkiej piechoty w Grójcu. 


©6MBOT
Warto zaznaczyć, że obok ogólnopolskiej akcji „Żołnierska Pamięć”, terytorialsi 6MBOT aktywnie włączyli się w działania proponowane przez Ministra Obrony Narodowej, poprzez składanie kwiatów na grobach ofiar Katastrofy Smoleńskiej. 


©6MBOT
1 listopada żołnierze z 64 blp w Pomiechówku wezmą udział w kweście na rzecz ratowania zabytków płockiej nekropolii. W ubiegłym roku puszka płockich terytoriasów była jedną z pełniejszych. W tym roku odwiedzający cmentarz w Płocku również będą mieli okazję wesprzeć kwestę.