00:09 / 11.09.2019

Za nami wernisaż wystawy - ZWOLEŃSKI WRZESIEŃ 39.W dniu 8 września 2019 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ZWOLEŃSKI WRZESIEŃ'39. 

Wernisaż otworzyli Katarzyna Madejska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu i Grzegorz Molendowski, wiceburmistrz Zwolenia.Podczas wernisażu dr hab. Paweł Madejski z  UMCS w Lublinie przybliżył losy Zwolenia 80 lat temu.Wystawa przybliża mało znany w historii Polski wątek zniszczenia Zwolenia przez wojska niemieckie w pierwszych dniach września ’39 roku.

Miasto, jako drugie po Wieluniu, w wyniku przeprowadzonych bombardowań 6 i 8 września zostało obrócone w perzynę niemal w 80 procentach, blisko 100 osób zginęło, nieznana jest liczba rannych.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.Ekspozycja w dużej mierze ma charakter ikonograficzny, prezentuje oryginalne fotografie i grafiki z pierwszych miesięcy wojny i okupacji, ale również dokumenty, relacje świadków, elementy wyposażenia wojskowego.Zdjęcia wystawione podczas wernisażu pochodzą ze zbiorów Muzeum i prywatnych.

Zwieńczeniem zwoleńskich obchodów 80. rocznicy bombardowania przez Niemców Zwolenia był Koncert Muzyczny opatrzony komentarzem historycznym Jerzego Treli.