14:02 / 07.02.2022

Za nami wernisaż wystawy KOBIETA - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu 4 lutego 2022 r. odbył się wernisaż wystawy "KOBIETA współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej".
Wystawę można oglądać już od piątku do końca czerwca 2022 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.


Inspiracją ekspozycji stal się wpis znamienitej polskiej malarki, Anny Bilińskiej, zawarty w jej dzienniku. 4 lutego 1883 roku napisała: -"Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę - byłabym z tego niewymownie szczęśliwa. Powiadają, że sztuka istnieje sama dla siebie. Ja trochę innego jestem zdania. Pożytek pięknu nie przeszkadza. Nie ma na świecie nic bez celu dobra ogólnego, chociaż jednostki cierpieć niekiedy mogą. Dlaczegóż by sztuka miała być tak egoistyczna? Dziwnym też jest obecny kierunek sztuki. Zdaje się, że odtworzenie natury starczy za wszystko. Mnie to nie wystarcza w zupełności".

W dwóch salach w muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 artystów. Ułożeniem prac zajęła się Ilona Pulnar-Ferdjani.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na wystawie można również obejrzeć obrazy, rzeźby z brązu Katarzyny Bułka Matłacz:  „Carmen” i „Na skrzydłach snów”. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

oraz 4 projekty modowe Pawła Adamowskiego ps. Paweł Nark: 42x30cm. tusz, gwasz, papier bawełniany, pięczeć lakowa


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV         projekty modowe. 

Swoje prace zaprezentowało 26 artystów, w tym również z Radomia (Edya Jaworska-Kowalska, Jakub Strzelecki,i Dariusz Jędrasiewicz).

Nazwiska artystek i artystów, których dzieła można zobaczyć w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:
Katarzyna Adamiak-JaśnikowskaPaweł AdamowskiKarol BąkIwo BirkenmajerKatarzyna Bułka-MatłaczArkadiusz DzielawskiPiotr HorodyńskiAnna JagodováJarosław JaśnikowskiEdyta Jaworska-KowalskaDariusz JędrasiewiczTomasz Alen KoperaJarosław KukowskiMarzena MachajDariusz MilińskiGraszka PaulskaDaniel PieluchaMarta Julia PiórkoJan PowałkaKrzysztof PowałkaMichał PowałkaZbigniew SewerynMira Skoczek-WojnickaSylwester StabryłaJakub Dominik StrzeleckiKrzysztof Wiśniewski.

Kuratorka wystawyMałgorzata Ziewiecka

  
© zdjęcie FB                 Małgorzata Ziewiecka

-Anna Bilińska - Bohdanowiczowa (1854–1893). To jedna z najwybitniejszych artystek polskich w XIX wieku. Była przedstawicielką realizmu, malowała głównie portrety. Była pierwszą polską artystką - malarką, która w XIX wieku sięgnęła po akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę. - Była świadomą artystką. Silną, a jednocześnie kruchą kobietą. Mimo, że los nie raz z niej zadrwił, osiągnęła tak wiele, podkreśla a Małgorzata Ziewiecka.

Anna Bilińska - Bohdanowiczowa studiowała na Acade'mie Julian - paryskiej prywatnej szkole malarskiej, gdzie później podjęła też pracę.
 Jej rysunki i obrazy wystawiano kilkakrotnie w Salonie Paryskim. W 1889 roku odniosła pierwszy międzynarodowy sukces - otrzymała Srebrny Medal na Wystawie Światowej w Paryżu za obraz auto portret. W tym samym roku jej dzieła były wystawiane w Royal Academy of ART w Londynie. w 1891 roku prace jej pokazano na dorocznej międzynarodowej wystawie sztuki w Berlinie, gdzie zostały nagrodzone małym Złotym Medalem.
Artystka zmarła w wieku 39 lat na chorobę serca. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


© zdjęcie z FB Małgorzaty Ziewieckiej.         Cmentarz Powązkowski