04:02 / 20.02.2023

Za nami pierwszy dzień obchodów uroczystości związanych z 598. rocznicą nadania prawa miejskiego miastu Zwoleń.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV ©Mirosława Gregorczyk

W dniach 19-20.02.2023 w Zwoleniu odbywają się obchody Narodzin Miasta Zwolenia oraz 598. rocznica nadania prawa miejskiego. Zwoleń 1425 - 2023

Za nami pierwszy dzień obchodów uroczystości związanych z 598. rocznicą nadania prawa miejskiego  miastu Zwoleń.

W obchodach licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta i ziemi zwoleńskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Zwolenia, Dom Kultury w Zwoleniu, Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia.

W Muzeum Regionalne w Zwoleniu


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W niedzielę o godzinie 16.30 w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbył się wykład dr Katarzyny Madejskiej oraz Tadeusza Sobieszek z Komisji Heraldycznej przy MSWiA Znaki i symbole heraldyczne Zwolenia. Propozycja zmian w kontekście zbliżających się obchodów 600 - lecia miasta Zwolenia.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W kinie ŚWIT w Zwoleniu 

Część oficjalną poprowadził i powitał gości Bartosz Pietrzyk, aktor, reżyser, scenarzysta instruktor teatru Domu Kultury w Zwoleniu, który przedstawił przebieg uroczystości .


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                Bartosz Pietrzyk, aktor, reżyser

Podczas wydarzenia głos zabrali wyjątkowi goście: Artur Standowicz - wicewojewoda oraz Leszek Przybytniak - radny sejmiku województwa mazowieckiego


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                  Artur Standowicz - wicewojewoda



©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                        Leszek Przybytniak - radny sejmiku województwa mazowieckiego

Pan Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia w swoim wystąpieniu przedstawił krótką historię miasta nawiązując do daty 20 lutego 1425 roku, w którym Jagiełło wystawił przywilej lokacyjny, tworząc nowe miasto na prawie magdeburskim oraz do zbliżających się obchodów 600-lecia Zwolenia. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                         Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia   

-Pragnę podkreślić, że dzisiejszymi wydarzeniami zainaugurowaliśmy obchody 600-lecia Zwolenia, które będziemy świętować już za 2 lata

"Wręczenie Medali Zasłużony Dla Ziemi Zwoleńskiej"

Następnie w imieniu Kapituły Medali Zasłużony Dla Ziemi Zwoleńskiej Pani Bogusława Jaworska-  Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia w imieniu KAPITUŁY przedstawiła protokół z uzasadnieniem 6-ciu osób, które otrzymali honorowe medale „Zasłużony Dla Ziemi Zwoleńskiej” za pracę społeczną na rzecz lokalnej społeczności: 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV             Bogusława Jaworska-  Przewodnicząca Kapituły       

W tym roku medale w uznaniu wybitnych zasług dla Ziemi Zwoleńskiej otrzymali: Teresa Iwańska, Stefan Bernaciak, Adam Dziedzic, Mieczysław Kaca, Grzegorz Molendowski i Sławomir Okoń.


© Mirosława Gregorczyk    od lewej: Grzegorz Molendowski, Bogusława Jaworska, Sławomir Okoń, Adam DziedzicArtur Standowicz, Teresa Iwańska, Stefan Bernaciak, Arkadiusz Sulima

Po wręczeniu, - Szanowni Państwo tak jak powiedziałem wcześniej, staramy się zauważyć osoby, które w ważny sposób się wyróżniają w działalności społecznej na rzecz naszego lokalnego społeczeństwa. Z tego miejsca chcę podziękować Kapitule na czele z Przewodniczącą przychylenia się do wszystkich moich wniosków i przyznanie medali osobom zasłużonym, którzy się wspaniale prezentują na tej scenie.  Odznaczonym Chcę serdecznie pogratulować otrzymania tego zaszczytnego medalu. Swoją pracą i swoim zaangażowaniem dowiedliście tego, że jak najbardziej na ten medal zasługujecie. powiedział Arkadiusz Sulima, Burmistrz Zwolenia.

W części artystycznej odbył się Koncert inaugurujący obchody 600 - lecia Zwolenia pt. "WIRTUOZ KLASYCZNIE I POP ROCKOWO"


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                             Kamila Malik        
Koncert poprowadziła Anna Barańska-Wróblewska


© Mirosława Gregorczyk                          Anna Barańska-Wróblewska

Wystąpiła Kamila Malik z zespołem Malik Band


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV                 Kamila Malik 

Kamila Malik – jest klasycznie wyszkoloną skrzypaczką łamiącą wszelkie standardy. Na skrzypcach gra od siódmego roku życia. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Fr. Chopina w Bytomiu. Następnie swoje umiejętności rozwijała w Ogólnokształcącym Liceum Muzycznym im. H.Wieniawskiego „Szkoła Talentów” w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. J. Kaliszewkiej, prof. E. Pachuckiej-Mazurek i dr Jakuba Haufy.  Tytuł magistra sztuki zdobyła w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec  prof. J.Kaliszewskiej, dr J. Haufy  i  prof. Mariusza Dereweckiego. Swoje umiejętności stale rozwijała u wielu wybitnych profesorów m.in. u K.Krueger ( I skrzypce w Muenchner Philharmoniker),  F. Gargerle ( I skrzypce w Bayerische Staatsoper), prof. M. Baranowskiego ( Akademia Muzyczna w Poznaniu), R. Szulca ( koncertmistrza Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks), prof. W. Hinka (koncertmistrza Wiener Philharmoniker). Artystka jest laureatką licznych konkursów ogólnopolskich i zagranicznych. Otrzymała wielokrotnie stypendia naukowe oraz artystyczne. Brała udział w mistrzowskich kursach w Polsce i za granicą. 
Posiada również bardzo bogate doświadczenie orkiestrowe i koncertmistrzowskie. Prowadzi ożywioną i wszechstronną działalność koncertową. Ma na swoim koncie udział w filmach, liczne improwizacje, koncerty (jako jedyna Polka) z zespołem Lord of the Dance podczas show „Dangerous Games” w duecie i w zespole. Oprócz kariery solowej Artystka chętnie współpracuje z licznymi orkiestrami (symfonicznymi i kameralnymi) oraz gra w kwartetach. W 2018r. wzięła udział w telewizyjnym show „Mam talent”, gdzie doszła do półfinału. Artystka pracuje również jako pedagog. Chętnie udziela się charytatywnie. 
  Kamila Malik zawsze pragnęła, aby jej muzyka nie tylko wzbudzała uczucia, ale również sprawiała ludziom prawdziwą przyjemność. Zaangażowanie Kamili w muzykę rozrywkową doprowadziło do stworzenia szeregu kompozycji na bazie klasycznych utworów z zakresu muzyki latynoskiej, cygańsko-orientalnej, popowej i rockowej, którym dźwięk skrzypiec dał zupełnie nowe brzmienie. Jej koncerty zawierają zarówno porywające tango, flamenco, mambo, jak i covery muzyki filmowej oraz popularnych utworów popowych. Całość gwarantuje wspaniałe wrażenia artystyczne oraz dobrą i wysublimowaną zabawę. Artystka w swoich  występach stara się podkreślać nierozłączność kobiecości z siłą charakteru, będąc inspiracją dla młodego pokolenia. Wykonywane przeze nią utwory nigdy nie są takie same, a w każdym z nich zamyka się pewna cząstka Kamili.