00:10 / 15.10.2017

ŻYWA BIBLIOTEKA W RADOMIU.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

W dniu 15 października 2017 po raz kolejny zawitała "ŻYWA BIBLIOTEKA".

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "ELEKTROWNIA" w Radomiu, ul. Kopernika 1 mieszkańcy Radomia mogli porozmawiać z "Żywą Książką" między innymi o poglądach, problemach, stylu życia i doświadczeniach.

Organizatororzy tegorocznej edycji:  Anna Pająk i Edgar Klusa.

Po zapoznaniu się z katalogiem HUMAN LIBRARY, można było wybrać "Żywą Książkę".

Do wyboru były książki między innymi: Ateistka, Aktywna 69 plus, Baptysta, Ewangeliczka, Feministka, Gej, Judaistka, Lesbijka, Rodzic dziecka z zespołem Downa, Nigeryjczyk, Tetraplegik - życie na wózku, Trzeźwy alkocholik, Ukrainka.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Po rejestracji "Żywą książkę" z biblioteki można było wypożyczyć maksymalnie na 30 minut. Ja wybrałem Judaistkę z urodzenia Polka z wyboru Żydówka. Najpierw Monika opowiedziała dlaczego wybrała pozostać żydówką, następnie zadałem jej kilka pytań. Była szczera i otwarta na odpowiedzi. Nie wiem kiedy minęło przyznane 30 minut. Po informacji przez bibliotekarza o przekroczeniu czasu, za zezwoleniem "Żywej Książki" przedłużyliśmy jeszcze o kilka minut naszą rozmowę. To była owocna dyskusja poznania innej kultury i wyznania.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

"Żywa Biblioteka" umożliwiła spotkanie i rozmowę opartą na szacunku i równych zasadach z ludźmi z różnych środowisk. Wchodząc w dialog z "Żywą Książką", mieliśmy niepowtarzalną możliwość zadania pytań, których nie mielibyśmy okazji postawić w normalnych warunkach.

Adam Dziedzic