00:09 / 10.09.2023

XXIII DOŻYNKI POWIATOWE W ZWOLENIU

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Mieszkańcy powiatu zwoleńskiego uczestniczyli w dniu 3 września 2023 roku w „XXIII DOŻYNKACH POWIATOWYCH – Zwoleń 2023”, które odbyły się na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu.

ORGANIZATORZY dożynek powiatowych w Zwoleniu: 
powiat zwoleński, miasto Zwoleń, gmina Kazanów, gmina Policzna, gmina Przyłęk i gmina Tczów. Parterami wydarzenia zostali zaś: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Warszawa oraz firma Granoba. 

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa zaprezentowano wieńce uwite z tegorocznych zbóż, kwiatów i owoców, a zebrani dziękowali za plony.

Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli  się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu,  przy ul. Sportowa 5 (nad zalewem).

Główna część uroczystości rozpoczęła się przeglądem stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy i goście mogli próbować przepysznych regionalnych dań. Były pierogi, zupy, kapusta przyrządzona na różne sposoby, pączki, racuchy, ciasta i wiele innych - prawdziwa uczta dla wymagających smakoszy.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

KOROWÓD DOŻYNKOWY

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, który poprowadziło Koło Gospodyń Wiejskich "Kukułki"
z Bartodziej z gminy Tczów, niosący symbol tegorocznego urodzaju – bukiet z ziół i kwiatów.
Tuż za nimi podążali starostowie powiatowi dożynek: Aleksandra Puton-Rzepa z gminy Kazanów i Paweł Filipiak z gminy Przyłęk. Zgodnie z tradycją nieśli chleb powiatowy wypieczony przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu. Tegoroczny powiatowo-gminny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy sołectwa Podzagajnik z gminy Zwoleń. W korowodzie kroczyły też delegacje chlebowe poszczególnych gmin, gospodarze dożynek i zaproszeni goście.

Po przemarszu korowodu dożynkowego nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż na ręce Stefana Bernaciaka, starosty zwoleńskiego

Następnie, zgodnie z tradycją, również delegacje poszczególnych gmin przekazały chleby na ręce swoich gospodarzy. Zgodnie ze staropolskim obrzędem zostały one podzielone wśród przybyłych gości i mieszkańców powiatu.

POWITANIE GOŚCI - Przemówienia okolicznościowe

W części oficjalnej przybyłych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego powitał Stefan Bernaciak. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Dożynki to święto plonów wieńczące żniwa i prace polowe. To świetna okoliczność do podziękowania rolnikom za trud wkładany w tę niełatwą pracę. - Dożynki to piękna polska tradycja, radość i odpoczynek po trudach zbioru zbóż. Od wieków są doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności, poczucia dumy z pracy i wysiłku polskiego rolnika. Chylę dziś czoła przed tymi wszystkimi, którzy pomimo wszelkich trudności i przeciwności losu po raz kolejny zasiali ziarno, by starannie go zebrać. Praca rolnika jest niezwykle trudna. Nigdy nie wiadomo czy zebrany plon zrównoważy poniesione koszty, wysiłek, troskę i poświęcenie. W tym szczególnym dniu wszystkim rolnikom przekazuję słowa uznania. Wyjątkowość polskich produktów żywnościowych sprawia, że wyróżniają się one na tle europejskim swoim niepowtarzalnym smakiem, właściwościami i jakością. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbanie o polskie rolnictwo. Drodzy rolnicy, w imieniu władz powiatu zwoleńskiego pragnę wam podziękować za codzienny trud i zmagania z warunkami natury. Dziękujemy wam za wasze osiągnięcia i inwestycje w gospodarstwa. Wielkie słowa uznania kieruję do młodych rolników za odwagę, pracę i nowoczesną wizję polskiej wsi. Wszystkim rolnikom życzymy zdrowia i zadowolenia z wykonywanych zawodów rolniczych, stabilności i opłacalności ekonomicznej gospodarstw oraz czytelnej polityki rządu wobec trudniących się rolnictwem – powiedział starosta zwoleński Stefan Bernaciak. Zwrócił się również do posłów polskiego parlamentu, członków Rządu RP i europosłów o decyzje, które będą stymulowały rozwój gospodarki rolnej. Na zakończenie przemówienia podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznych dożynek.

ŻYCZENIA ROLNIKOM

Życzenia rolnikom złożyli także obecni podczas wydarzenia goście, posłowie: Andrzej KosztowniakAnna Kwiecień, , Radosław Fogiel, Dariusz Bąk i Joanna Kluzik-Rostkowska, a także radni sejmiku województwa mazowieckiego: Tomasz Śmietanka i Anna Wolszczak.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

STAROPOLSKI OBRZĘD DOŻYNKOWY


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Jak na święto plonów przystało, nie mogło zabraknąć staropolskiego obrzędu dożynkowego. W tym roku publiczność obejrzała przedstawienie w wykonaniu KGW „Kukułki” z Bartodziej.

Po zakończeniu tego niezwykle barwnego występu wręczono dyplomy uznania za pracę na rzecz rolnictwa w powiecie zwoleńskim – odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Aleksandra Katarzyna Kacperczyk z gminy Zwoleń, Andrzej Tadeusz Kula z gminy Przyłęk, Tadeusz Kowalczyk z gminy Policzna, Karol Drab z gminy Tczów i Łukasz Mariusz Jamka z gminy Kazanów.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

KONKURSY DOŻYNKOWE  

W konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2023 o nagrodę Starosty Zwoleńskiego” zwyciężyła kompozycja uwita przez Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa z gminy Przyłęk.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Wybrano także „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2023”. Pierwszą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Babski Kocioł” z Mieczysławowa z gminy Zwoleń. 



©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Nagrody wręczono także laureatom „Powiatowego Konkursu Producentów Zbóż Konsumpcyjnych o Najlepszej Jakości 2023”, którego głównym organizatorem i sponsorem był Stanisław Kacperczyk honorowy prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i prezes firmy Granoba ze Zwolenia.  Pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Kaczmarczyk z gminy Zwoleń, drugie Andrzej Tadeusz Kula z gminy Przyłęk, a trzecie Grzegorz Bator z gminy Tczów. Wyróżnienie zaś trafiło do Arkadiusza Oleś.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  
Na zakończenie ogłoszono wyniku konkursu „Pracuj bezpiecznie”.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

BLOK ARTYSTYCZNY

Rozpoczął go program Grupy Artystycznej „Zwoleniaki” pod tytułem „Ojczysty dom”


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

MUSZTRA PARADNA

Na wydzielonym placu odbyła się Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa. Warto przypomnieć, że formacja jest złotą medalistką mistrzostw świata w Kerkrade i jedną z najlepszych orkiestr dętych na świecie.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  


KONCERT GALOWY 

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół Turnioki, który nieprzerwanie występuje od 2000 roku. Ich repertuar to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. 


©Mirosława Gregorczyk

Główną gwiazdą wieczoru był Czadoman czyli Paweł Dudek, który porwał publiczność do szalonej zabawy. Zaśpiewał m. innymi utwory:  Chodź na kolana „Ruda tańczy jak szalona”, czy „Bliźniaczki”.


©Mirosława Gregorczyk

Święto plonów powiatu zwoleńskiego zakończyło się dyskoteką pod gwiazdami z DJ Piotrkiem.